Є декілька причин, чому у курячого яйця саме такий колір. Насправді на це впливає ледве не все.
Перш за все різниці в якості яєць залежно від кольору немає. Друге на перше не впливає.
А от на колір яйця впливає порода самої курки. Наприклад, якщо у вас курка породи білого леггорна, то колір шкаралупи її яєць теж буде білим. Так само працює і в коричневих курей.
Проте, мало хто знав, що кольорів шкаралупи курячого яйця є не лише дві. Існують породи курей, що несуть сині чи синьо-зелені яйця. До них належать кури порід раукана, амераукана, дунсян і луші.
Колір шкаралупи яйця залежить від пігменту, який виробляє курка. Це закладено в неї природою. Зокрема, пігмент, що відповідає за коричневий колір шкаралупи, називається протопорфірином IX. Це не ім’я якогось іноземного імператора. Це сполука, що зроблена з гему, робить кров червоною.
Але й тут не все так просто. Колір шкаралупи в різних курей однієї і тієї ж породи може відрізнятися. На це впливає генетичне домінування певних птахів. Хоч генетика основний керівник вибору кольору шкаралупи курячого яйця, однак, на це також можуть впливати й інші фактори. Наприклад, курка коричневого кольору, коли старішає, відкладає яйця більші, проте світліші.
Також на тон кольору шкаралупи курячого яйця можуть впливати навколишнє середовище тварини, її харчування і стресовий рівень.
Яйця якого кольору корисніші?
Виявляється, на якість та користь колір яйця не впливає. Так, є поширений міф, що краще купувати коричневі яйця, однак, це не відповідає реальності. Курячі яйця мають схожу поживність, попри розмір, колір та сорт.
Однак, на поживність та смак яйця може впливати дещо інше: навколишнє середовище, харчування, тип корму та час і температура зберігання, зокрема.
Експерти зазначають, що найкраще смакують курячі яйця тих тварин, які багато гуляли на сонці, та їли корм, збагачений багатьма корисними елементами. А якщо зберігати яйця у стабільно низькій температурі, то їхній гарний смак збережеться надовго.