Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково

Хоча сучасний світ пропонує безліч готових продуктів, створених для комфорту, власноруч виготовлені речі завжди мають особливий шарм. Свічки своїми руками: що необхідно, щоб зробити свічку?

Виготовлення свічок своїми руками — це не лише цікавий спосіб втілити свою творчість, але й прекрасна можливість додати комфорту у військово-польових умовах.

Існує безліч різновидів, серед яких виділяються господарські та окопні свічки, які довго горять. Вони мають різний розмір та вигляд. Це можуть бути класичні або ароматизовані свічки. У майстер-класі розглянемо — які вони, чим вони відрізняються та як саме зробити безпечні свічки власноруч.

Особливості окопних свічок

Окопні свічки — це спеціальні різновиди, які розроблені для використання в умовах війни або надзвичайних ситуацій, коли доступ до стандартних джерел світла обмежений. Їх назва походить від того, що їх почали активно використовувати під час Першої світової війни в окопах, де звичайне освітлення було недостатнім або небезпечним через ворожі вогнепальні та артилерійські обстріли. Вони мають більший діаметр, товщину фітіля та свої особливості виготовлення.

Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково
Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково

Вироби можуть бути одноразовими або багаторазовими. Їх використовують у військових операціях, надзвичайних ситуаціях, пошукових рятувальних операціях та інших умовах, де потрібне довготривале та надійне джерело світла та тепла. Час горіння може значно варіюватися в залежності від їх розміру, складу пального та умов використання. Зазвичай маленькі окопні свічки горять приблизно 1-3 години, середні — від 3 до 6, а великі — до 8-10 або більше.

Одноразові окопні свічки, які виготовляються із звичайної бляшанки, мають певний об’єм пального, тому і час їх горіння обмежений. Багаторазові різновиди мають додатково металевої спіралі. Вони можуть бути більш тривалими у використанні, оскільки їх можна підтримувати, додаючи паливо. Також слід враховувати, що час горіння залежить від якості пального (парафіну або воску) та гніту.

Свічки господарські: особливості та призначення

Господарські свічки, як правило, мають менший об’єм воску та тонший фітіль. Вони призначені для функціонального використання — освітлення під час аварійного вимкнення електропостачання, природних лих та для господарських потреб. Ці свічки також можуть бути чудовим доповненням до домашнього аптечного або аварійного набору. Вони здатні створити спокійну атмосферу, коли навколо панує темрява, і бути надійним джерелом світла у випадку потреби.

Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково
Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково

Зазвичай господарські свічки мають тривалість горіння від двох і більше годин. Ось деякі приклади часу горіння для різних типів:

 • маленькі циліндричні — близько 2-4 годин;
 • багатодобові — від 8 до 12 годин або навіть більше;
 • стандартні стовпчасті — від 6 до 8 годин;
 • великі та товсті — від 12 до 18 годин або більше.

Важливо враховувати, що час горіння залежить від якості воску або парафіну та гніту (фільтру, що тримає полум’я), розміру, а також умов навколишнього середовища. Свічки господарські мають широке призначення і використовуються для різних цілей у побуті та господарстві. Наприклад, додаткове або екстрене освітлення, мінімальне опалення, нагрівання їжі або напоїв, відлякування комах, створення певної атмосфери навкруги тощо.

Важливо зазначити, що господарські свічки можуть бути менш безпечними у використанні. Товщина фітіля та невеликий об’єм воску можуть спричинити швидке вигорання та дуже високу температуру під час горіння. Тому їх важливо використовувати з обережністю та дотримуватися всіх інструкцій. Якщо ви маєте бажання спробувати виготовити безпечні свічки, то майстер-клас буде вам у нагоді.

Обираємо матеріали та інструменти для виготовлення свічок

Основним матеріалом для господарських свічок є віск або парафін. Обирайте матеріал високої якості, який має властивості довгого горіння. Крім того, вам знадобляться:

 • фітіль — уявляє собою нитку з натуральних матеріалів (бавовни, льону, волокон деревини), яка розпалюється та відповідає за подачу пального до полум’я;
 • форми для лиття — якщо ви хочете досягти певного вигляду і розміру;
 • палички для підтримки фітіля — допомагають його утримувати посередині;
 • спеціальні колірники для воску — надають виробам певного кольору;
 • плиту або восковий плавник — необхідні для процесу плавлення;
 • термометр для воску — допомагає контролювати температуру.

Окопні свічки зазвичай виготовляються з доступних матеріалів у військових або невеликих домашніх умовах. Оскільки вони мають служити як джерело освітлення в умовах недостачі ресурсів, ось що може знадобитися:

 • бляшанка або контейнер з металу (порожня консервна банка, жерстяна бляшанка від продуктів тощо) — використовується в якості основного корпусу, її розмір визначає тривалість горіння свічки;
 • пальне — рослинні олії, жири, парафін або віск, пальне з пляшок тощо;
 • гніт (старі згорілі дроти або вузькі стрічки, паперові серветки, вату, джутові мотузки тощо) — служить для контролю за висотою полум’я та підтримання його стабільності, занурюється у пальне та виступає з бляшанки, служачи точкою займання;
 • паличка для перемішування — використовується для роботи з пальним і формування;
 • захисний обідок (металевий аркуш або конструкція для захисту від вітру) — допомагає запобігти впливу навколишнього середовища на полум’я;
 • стійка або основа — застосовується для стабільного розташування виробу, що особливо важливо для багаторазових окопних свічок, які використовуються в ролі міні-печей для приготування їжі;
 • металева спіраль — призначена для виготовлення багаторазових свічок, слугує підтримуючим гнітом та допомагає економно використовувати пальне;

Окопні свічки можуть бути небезпечними через використання горючих матеріалів, тому обов’язково слід дотримуватись відповідних заходів безпеки, працюючи з ними.

Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково
Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково

Як зробити своїми руками окопні свічки, які довго горять

 1. Очистіть та висушіть металеву бляшанку або порожню консервну банку від залишків їжі та олій. Важливо, щоб контейнер був сухим та чистим.
 2. Приготуйте гніт для підтримки горіння, він має залишити займання, але не повинен стояти занадто високо.
 3. Розігрійте пальне у водяній бані чи в спеціальному пластиковому/металевому контейнері для плавлення в мікрохвильовці.
 4. Якщо ви хочете, щоб свічка мала аромат, додайте декілька крапель ароматизованої олії та добре перемішайте.
 5. Налийте розплавлене пальне на 2/3 висоти підготовленої бляшанки.
 6. Обережно вставте гніт у середину, так щоб він стояв вертикально та залишався займаним.
 7. Почекайте, поки матеріал повністю охолоне та затвердіє, що може зайняти кілька годин, в залежності від розміру виробу.
 8. Якщо планується використання свічки на вітряному місці, створіть захисний обідок навколо неї, щоб зберегти полум’я від вітру.
 9. Запаліть та спостерігайте за горінням.

Пам’ятайте, що робота з вогнем вимагає обережності. Завжди дотримуйтеся правил безпеки під час виготовлення та використання свічок.

Процес виготовлення свічок господарських своїми руками

 • Підготуйте вогнестійку форму для свічки (велика скляна банка, висока глечик або будь-який інший контейнер).
 • Виміряйте довжину фітіля та обріжте його так, щоб він був на кілька сантиметрів (1-1,5 см) вище висоти форми.
 • Закріпіть один його кінець на дно форми, а інший — висуньте через верхню частину та зафіксуйте його у центрі.
 • Розріжте воск на невеликі шматки для легшого плавлення та розплавте його на водяній бані в металевому посуді на низькому вогні або з використанням воскового плавника
 • Зачекайте, доки віск трохи охолоне (приблизно до 60-65°C), повільно та обережно залийте його у підготовлену форму, слідкуючи, щоб фітіль залишився посередині.
 • Якщо робите ароматизовані свічки, додайте декілька крапель ефірної олії до розплавленого воску і добре перемішайте. Додавайте ефірні олії обережно, перевіряючи, який аромат вам найбільше до вподоби.
 • Почекайте, доки віск повністю затвердіє, потім обережно вийміть свічки з форм і випряміть фітіль.
Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково
Як зробити свічки своїми руками: інструкція з виготовлення окопних і ароматизованих свічок покроково

Тепер ваші власноруч виготовлені свічки готові до горіння. Запаливши їх, ви зможете насолоджуватися теплим світлом та приємним ароматом, не забуваючи і про практичне її призначення.

Популярне

Вибір редакції

Подібні новини