Якщо ви хочете бути впевнені в якості ґрунту та навіть значно заощадити, то рекомендуємо заготовляти землю для майбутньої розсади самостійно восени. Щовесни нас “мучить” одна проблема: як зробити так, щоб виросла хороша розсада. Багато городників мали змогу переконатись, що придбані у спеціалізованих магазинах ґрунтові суміші не завжди забезпечують хорошу якість розсади, трапляються й невдачі.
Саме тому починати заготовляти необхідні компоненти ґрунтосуміші для майбутніх посівів потрібно самостійно та заздалегідь. Одним із таких компонентів є звичайна земля – звичайний ґрунт із вашої ділянки. Проте, існують і деякі складнощі у такому процесі. Очевидно, що знайти потрібної якості та складу землю на ділянці, яка має лише 4-6 соток, буває проблематично. Де взяти такий ґрунт, щоб не нашкодити розсаді та не занести інфекцію?

Часто садівники та городники вирішують взяти землю у плодовому саду. За словами експертів, це чудове рішення. Однак навіть тут є деякі обмеження. Так, наприклад, єдине місце, звідки не варто брати ґрунт для своєї розсади, це ягідні чагарники: аґрус, смородина. Річ у тім, що на них майже завжди присутні різні хвороби та шкідники. І в жодному разі не варто брати землю на грядках із садовою суницею або полуницею.

А ось під яблунею, грушею – тобто під будь-якими насіннячковими культурами – брати землю можна. Тому що на цих деревах немає “близькоспоріднених” до овочевих культур хвороб і шкідників. До речі, не забудьте віддячити плодові дерева за те, що взяли у них верхній шар землі. Дайте їм перегній, змішайте його із ґрунтом. Якщо щось забрали – віддаємо назад, а заразом заповнюємо нестачу поживних речовин під деревом. І для своєї майбутньої розсади також запасаємо перегній.