Можна сказати, що широку популярність воно набуло реально останніми роками. Ділимося улюбленими рецептами та перехоплюємо один у одного класні робочі методи. Є простий і зрозумілий рецепт, за яким без проблем готується робоче добриво, точніше підживлення.
Трав’яний квас
Засіб має вийти живим, до того ж пахне квасом. Що ж буде у трав’яному квасі? Насамперед це трава. Використовувати можна будь-яку сировину, яка є під рукою. Ідеально підходить скошена газонна трава – з газонокосарки вона виходить подрібненою. Якщо використовуються бур’яни, то їх варто спочатку порізати на шматки, хоча це і не обов’язковий момент, але сприяє більш швидкому та ефективному приготуванню.
Далі, нам знадобиться бочка, в якій все це настоїться. Оскільки добриво підходить для всього городу, краще вибирати велику ємність, щоб кожній рослині вистачило. Траву поміщаємо у бочку. У класичному рецепті її треба заповнити на дві третини. Заливаємо бочку теплою водою. А тепер починаємо додавати будь-які несподівані інгредієнти. По-перше, це склянка кефіру або кислого молока. По-друге, дві склянки варення, можна брати старе. По-третє, пакетик сухих дріжджів.
Далі – дві столові ложки Байкалу-ЕМ. Це мікробіологічний препарат, для нього і потрібне варення, як живильне середовище для бактерій. Усі інгредієнти у бочці необхідно перемішати, після чого накрити кришкою. Перемішувати треба буде раз-два на день. Зверніть увагу! Щоб не плутатися скільки брати води, а скільки трави, можна спочатку заповнити бочку рідиною наполовину, а вже після цього додавати туди траву.
Добриво необхідно готувати в теплу погоду, чи тримати бочку з ним у приміщенні, де температура не опускається нижче +20 градусів. Саме за таких умов процеси бродіння йдуть інтенсивно. Зазвичай зелене трав’яне добриво готується днів десять, але тут достатньо трьох! Після цього часу рідину можна пускати в справу.
Зверніть увагу, що настій, що вийшов, перед використанням треба розбавити чистою водою 1 до 10!