Сіра гниль може проявлятись просто під час дозрівання ягід. Стиглі та красиві полуниці спершу починають покриватись неприємним сірим нальотом, а потім повністю псуються. Небезпека такого захворювання полягає в тому, що зараження переходить з рослини на рослину. Ба більше, навіть у процесі зберігання плоди культури можуть зіпсуватись.
Як врятувати полуницю від сірої гнилі
Хворобу на полуницях важливо розпізнати на початковій стадії, але навіть якщо ягоди майже наполовину згнили, ви можете спробувати врятувати грядку. На зовнішній вигляд дуже просто визначити, що рослина заражена.
Якщо ви хочете зібрати врожай полуниці, то спершу краще не використовувати для обробки важку артилерію – хімічні засоби від гнилі. Втім, рослину також хочеться зберегти, а тому почніть обривати заражені ягоди, стебла та листя. Спори грибів можуть перебувати й на інших частинах кущів.
Для того, аби поєднати порятунок рослини зі збором врожаю, стиглі ягоди з кущів потрібно прибирати регулярно. Також варто замульчувати грядку навколо кореневої зони кущів за допомогою соломи.
У такий спосіб, за словами експертів, вам вдасться зберегти врожай без особливих втрат. Після повного збору врожаю потрібно обробити полуницю розчином бордоської рідини 1%. Він допоможе вбити грибкові захворювання.
Через 2 тижні після проведеної обробки повністю скосіть кожен кущ полуниці та спаліть зелену масу поза межами ділянки. До осені на місці скошених кущів виростуть нові та здорові рослини, які порадують врожаєм.