Спершу вершинна гниль утворюється на місці, де вже відцвіла квітка, і згодом здатна поступово поширюватися на верхівку плоду. Зазвичай її важко виявити одразу, оскільки верхня частина томата залишається неушкодженою. Така пляма в основному має сірий або бурий колір і з часом збільшується, руйнуючи помідор.
Експерти стверджують, що вершинна гниль не належить до інфекційних хвороб, вона утворюється в результаті неправильного догляду за культурою. Основною причиною цього неприємного явища є дефіцит кальцію.
Для лікування томатів від вершинної гнилі можна використовувати розчин із кальцієвої селітри. Для його приготування слід у 10 літрах води розчинити 15 грамів добрива, а потім провести обприскування. Зазвичай отриманим розчином рекомендують обробляти листя кожного тижня.
Або ж можна розглянути інший спосіб: розчином кальцієвої селітри полийте рослини (обов’язково по зволоженому ґрунті). Зокрема, радять використовувати по 2 літри живильної рідини під кожен кущик помідорів.
Крім того, ефективним засобом у боротьбі з вершинною гниллю помідорів є обприскування листя за допомогою хлористого кальцію (на 10 літрів води потрібно 30-40 грамів). Цю процедуру також радять повторювати кожні 7 днів.
Наступним дієвим засобом є проведення обприскування за допомогою розчину кальцієвої селітри разом із борною кислотою. Для цього на 10 літрів води радять взяти приблизно 7-10 грамів селітри та 2 грами борної кислоти. Обробку слід проводити один раз на 7 днів.
Ще один ефективний спосіб боротьби з вершинною гниллю – обприскування рослин розчином на основі попелу. Для цього у 2 літрах води варто прокип’ятити 300 грамів попелу приблизно протягом 30 хвилин, при цьому суміш слід постійно помішувати. Після цього залиште засіб настоюватися орієнтовно 10-12 годин, а потім його необхідно процідити. Також у розчин потрібно буде додати трішки рідкого мила.