Вуйко Василь аж свиснув, коли побачив, як мої перці “розправляють плечі” після цього саморобного підживлення

Сьогодні ми розповімо про суміш соди, солі та цукру для перцю, як кожен інгредієнт впливає на рослину, і чому таке підживлення обов'язково потрібно зробити в серпні.

Коли ночі починають холодати, а вранці спускається роса, виникають ідеальні умови для появи грибкових захворювань, особливо фітофтори.

Фітофтора може занапастити 80% ваших перців ще до того, як вони дозріють, тому дуже важливо забезпечити потужну профілактику. Для цього використовується і сода, і сіль. Обидва інгредієнти відмінно запобігають грибковим інфекціям. Сіль створює на листі плівку, через яку грибок не може пробитися, а сода розлужує ґрунт і створює нестерпне середовище для грибка.

До того ж, сіль провокує уповільнення росту рослин і пожовтіння листя, що стимулює швидке дозрівання плодів ще до того, як вони будуть заражені фітофторою. А ось цукор у складі цього підживлення виконує функцію стимулятора росту та підтримки імунітету, оскільки основний компонент цукру – це глюкоза.

Городники розповіли, що зробити, аби збирати перець до жовтня
Городники розповіли, що зробити, аби збирати перець до жовтня

Глюкоза підтримує коріння рослини, покращуючи засвоюваність поживних елементів і стимулюючи розвиток плодів. Щоб отримати добриво змішують в одному відрі з водою дві столові ложки соди, одну столову ложку солі та 300 грамів цукру. Розчиняють усі інгредієнти та частково обробляють рослини по листу, частково поливають під кущ.

Підживлення необхідно робити у серпні лише один раз, оскільки часте внесення соди та солі сильно уповільнить зростання куща та плодів перцю, а надто багато цукру може викликати появу кореневих гнилей через залучення мікроорганізмів.

Використовуючи ці прості та перевірені рекомендації, ви точно в кінці сезону зберете фантастичнй врожай соковитого та хрусткого болгарського перцю. Чого ми щиро вам й бажаємо!

Популярне

Подібні новини