Смачна, солоденька і хрумка морква завжди знадобитися на кухні. Зараз пішов сезон врожаю і чимало з нас замислюється, як правильно її зберігати. Дійсно, у нинішніх реаліях, коли діють відключення світла, на холодильник розраховувати зовсім не можна. Тому, давайте розглянемо способи, як зберегти городину впродовж зими.
Морква, як і картопля, здатна проростати у стані спокою. Якщо її помістити у відносно тепле приміщення, де температура сягає вище +5 градусів, вона почне пускати коріння та віддавати всі свої поживні якості саме йому.
Тому краще за все утримувати коренеплід у прохолодному льосі чи підвалі.
Ще одна особливість — це здатність овоча швидко засихати, якщо на його верхівці збережена зелена маса. “Хвостик” моркви також витягує з неї корисні мікроелементи, а також вологу. Достатньо всього одного дня, аби врожай засохнув. Тому після збору обсушуємо плоди і відриваємо бадилля геть.
Цікаво, що на відміну від іншої городини, коренеплід потребує вуглецю. Занадто часто провітрювати приміщення, у якому зберігається вона — не потрібно. Ця газова сполука уповільнює дозрівання та допомагає “законсервувати” форму і зовнішній вигляд.
Сусідство для моркви надзвичайно важливо. Якщо ви розмістите її поруч з яблуками, гарбузами, бананами чи навіть з помідорами, точно знайте, що ваш врожай пропаде. Справа в тому, що ці плоди виділяють газ — етилен. Він може зіграти злий жарт з вашими овочами, спровокувавши швидке дозрівання.
Ну, і на останок нагадаємо, що мити моркву перед зберіганням — не можна.