Наприкінці 80-х років минулого століття в Іудейській пустелі вченими було знайдене невелике насіння. У процесі дослідження та вивчення цієї знахідки вдалось встановити – йому не менш як 1000 років. Насіння з’явилось у період між 993 та 1202 роками н.е.
Вчені відродили рослину
14 років вчені витратили на те, щоб виростити з цього насіння повноцінне дерево. Сьогодні воно досягло висоти 3 метрів. Аналіз ДНК показав, що рослина є представником унікального виду, інших рослин такого ж виду на сьогодні не існує. Неофіційна назва – “Шеба”.
Разом із тим, родинних видів того самого дерева існує близько 200. Вони належать до одного сімейства, а фахівці запевняють, що відроджений вид у давні часи зростав на території сучасного Ізраїлю, Палестини та Йордану.
У нещодавньому випуску наукового журналу Communications Biology науковці опублікували результати нового дослідження. В його ході вдалось виявити, що листя відродженого дерева містить у складі такі сполуки, що мають протизапальні властивості. Тут народилась нова теорія.
На думку вчених, рослина могла бути джерелом так званого “цорі” – смола, з якої виготовляли відомий багато років тому Іудейський бальзам. Цей засіб описано у письмових джерелах різних часів, а також згадується воно і в Біблії.
“Цорі” цінували у стародавньому світі та активно експортували по всій Римській імперії. В ту епоху смолу використовували, як парфумерію та навіть ліки від катаракти. Крім того, її застосовували для бальзамування та як протиотруту.