Для створення домашніх приправ вам будуть потрібні овочі та зелень, вирощені на власній ділянці. Усі складники мають бути цілими й без жодних пошкоджень. Перед початком приготування овочі та зелень ретельно вимийте, висушіть та подрібніть. За потреби до суміші можна додати лавровий лист, чорний мелений перець та сіль.
Приправа для плову
Плов має свої витоки зі Сходу, де добре знаються на поєднанні та використанні різних спецій. Якщо бажаєте, щоб ваш плов наблизився за смаком до узбецького, не забудьте додати до нього такі приправи, як зіра (кмин), куркума, червоний стручковий перець, чорний перець у горошинах, часник та барбарис.
Вам знадобляться:
- Шафран – 1/2 чайної ложки;
- Куркума – 1/2 чайної ложки;
- Паприка – 1/2 чайної ложки;
- Барбарис (сушені ягоди) – 10 штук;
- Часник (свіжий) – 1 головка;
- Суміш перців – 1/2 чайної ложки;
- Зіра – 1/3 чайної ложки.
Як приготувати:
Часник необхідно розділити на зубчики, очистити від шкірки, подрібнити та змішати разом із іншими спеціями. Далі приправу слід помістити в чисту суху посудину (найкраще – в скляну баночку). Зберігати рекомендується в сухому місці при температурі не вище 25°С.
Універсальна приправа
Таку суміш спецій можна додавати в різноманітні страви, тому її часто називають універсальною приправою. Вона стане справжньою знахідною для супів, особливо коли немає багато часу на приготування. До складу входять овочі, без яких не обходяться більшість перших страв.
Вам знадобляться:
- Сушена подрібнена морква – 1 ст. л.;
- Сушений подрібнений болгарський перець (не гострі сорти) – 1 ст. л.;
- Сушений подрібнений часник – 1/2 ст. л.;
- Сушений подрібнений кріп – 1/2 ст. л.;
- Сушена подрібнена петрушка – 1/2 ст. л.;
- Лавровий лист (подрібнений) – 1/2 ст. л.;
- Чорний мелений перець – 1/2 ч. л.
Як приготувати:
Усі приправи потрібно змішати. За необхідності перемеліть суміш за допомогою блендера. Помістіть отриману приправу в чисту суху посудину (найкраще – в скляну баночку). Зберігати радять у сухому місці при температурі не вище 25°С.