Гарбуз є одним із тих овочів, який чудово піддається в’яленню, і зберігає свій смак та користь на довгий час. Але щоб він вийшов настільки смачним, що ви не зможете зупинитися і з’їсте всі запаси ще до приходу зими, є кілька простих, але важливих секретів. Сьогодні ми хочемо поділитися з вами одним із таких унікальних рецептів.
Вам знадобиться:
- 1 кг м’якоті гарбуза;
- 1/2 головки часнику;
- 2-3 ст. л. оливкової олії;
- 1 ч. л. меду;
- сіль та спеції – за смаком.
Приготування:
Перш за все, необхідно очистити часник та пропустити його через прес. Далі слід влити оливкову олію в сковорідку, додати часник і встановити мінімальний вогонь. Накрийте посудину кришкою та прогрівайте часникову олію одну-дві хвилини, після чого сковорідку потрібно зняти з вогню та процідити ароматну олію. Потім змішайте її з медом до однорідної маси.
Деко слід застелити пергаментним папером. М’якоть гарбуза збити в пюре, посолити, додати спеції і викласти отриману масу на деко. Далі її необхідно рівномірно розподілити по всій поверхні та збризкати пюре приготовленою часниковою олією.
Після цього деко потрібно помістити в попередньо розігріту духовку та залишити за температури від 100 до 120 градусів із відкритими дверцями мінімум на три-чотири годинки. Якщо ви хочете, щоб в’ялений гарбуз був схожим на пастилу, тоді, коли рідина випарується, гарбузову масу рекомендуються ще трішки підсушити в духовці, поки вона охолоджується, або ж за кімнатної температури.
Готовий в’ялений гарбуз наріжте порціями чи скрутіть рулетиком і подавайте до столу. Крім того, ви можете обгорнути ласощі пергаментним папером і відправити на тривале зберігання. Смачного!
Довідка:
Під час в’ялення продукти зберігають більшу частину корисних речовин, що містяться в них. Під впливом тепла шматочки фруктів, ягід або овочів втрачають вологу та зменшуються у розмірах. Кінцевий продукт матиме привабливий вигляд та смак.