Томатний сік люблять майже всі люди. Він смачний та дуже корисний. Кількість вітамінів та мікроелементів у ньому надзвичайна, тому він класно зміцнює імунітет. А ще томатний сік містить лікопен. Не чули? А це один з найпотужніших антиоксидантів! Він сприяє кратному зниженню ризиків серцево-судинних захворювань та зменшує прояви уже наявних. Також серед переваг томатного соку покращення травлення, нормалізація ваги тощо.
Вже біжите в супермаркет? Це хороше рішення. Але краще робити томатний сік власноруч! Для нього підійдуть і магазинні помідори, хоча врожай з власного городу значно корисніше. Томати мають бути соковиті та повністю стиглі. Не беріть плоди, які пошкоджені гниллю або цвіллю. Навіть обрізавши недоліки ви все одно ризикуєте зіпсувати весь сік.
Для підготовки соку ідеально підходять спеціальні м’ясорубки для помідорів або аналогічні насадки на електричну техніку. Якщо не маєте нічого, то можна скористатися й блендером. Необхідно перебиті томати так, щоб отримати однорідну масу. Позбутися від усього зайвого допоможе марля. А якщо вам не подобається м’якоть, то скористайтеся густим ситом.
Для балансу смаку можете додати в сік перед консервацією сіль, перець (чорний, гострий, копчений тощо), часник, селеру, зелень. Можете кидати це все одночасно або підготувати декілька варіантів. Обов’язково стерилізуйте банки й кришки для консервації. Також треба попередньо нагріти сік. Але не вище 90-95 °C, щоб не знищити в ньому все корисне.
Після цього залишається тільки розлити сік по банках і закрити. Зберігати таку консервацію можна навіть декілька років. Але найсмачнішим і найкориснішим цей сік буде в перший рік. Також його можна використовувати замість томатної пасти та для приготування соусів. Щоб отримати підходящу консистенцію, томатний сік треба випарити на слабкому вогні.