Навіть не сумнівайтесь, дерева не приживуться, якщо ґрунтові води близько: як визначити рівень і що робити

Ви вибрали гарні саджанці, посадили їх за всіма правилами, навіть внесли добрива, але дерева все одно не ростуть? Причина може ховатися глибше – буквально під корінням.

Високий рівень ґрунтових вод – справжня пастка для садових дерев. Тож перед посадкою важливо перевірити, чи не розташовані ґрунтові води надто близько до поверхні. Як це зробити? Чи є способи врятувати ситуацію? Нумо розбиратися.

Як визначити рівень ґрунтових вод?

Що робити, коли рівень ґрунтових вод на ділянці високий

Отже, якщо на вашій ділянці навесні довго стоять калюжі, а після дощів вода не вбирається в землю, то рівень ґрунтових вод, скоріш за все, високий. Підказати про проблему можуть й дикі рослини. А саме, якщо на ділянці ростуть осока, хвощ, верба, вільха чи болотяна м’ята значить ґрунтові води дуже близько.

Оцінити рівень можна по рівню води в колодці, якщо він є на ділянці. Коли вода в ньому менше ніж 2 метри від поверхні – садити дерева буде проблематично. Втім, найточніший тест це – викопати яму глибиною 1,5-2 метри та подивитися, чи заповниться вона водою. Якщо вода з’явиться – проблема очевидна.

Які дерева не виживуть при високих ґрунтових водах? Особливо страждають вишня, черешня, абрикос, персик, яблуня на насіннєвій підщепі.

А що ж робити, якщо рівень води надто високий?

Ну, по-перше, потрібно висаджувати дерева на насипних грядках. Тобто якщо на вашій ділянці рівень ґрунтових вод менше ніж 1,5 м, краще сформувати підняті насипи висотою 50-80 см. Для цього можна використати родючий ґрунт і компост. По-друге, порятунком для саду стане штучний дренаж. Для його утворення між рядами дерев викопують канави глибиною 70-100 см і засипають їх щебенем, піском чи битою цеглою.

Далі, потрібно вибирати дерева на карликових підщепах, тому що вони мають поверхневу кореневу систему, а значить є менш чутливими до вологи. Якщо ж вам не хочеться возитися з дренажем, просто оберіть культури, які добре переносять вологу. Наприклад, груша, слива, калина або горобина менш чутливі до близького залягання вод.

Ну і, нарешті, використовуйте дренажні труби. Це, зрозуміло, радикальний, але дієвий спосіб: на глибину 1-1,5 метра укладають перфоровані труби, які відводять зайву воду за межі ділянки.

Популярне

Подібні новини