Чи можна вирощувати картоплю на одному й тому ж місці протягом 2 чи навіть кількох сезонів поспіль? Більшість городників скажуть, що це заборонено, бо порушує правила сівозміни. Але чим є ці правила та чи можна якось їх обійти? Все ж на маленьких ділянках чергувати культури за всіма рекомендаціями дуже складно.
Відповідаючи коротко: можна, але з великими клопотами. Якщо простору на городі вистачає, то краще змінювати місце для висаджування картоплі згідно з правилами. Придумані вони, до речі, не для того, щоб створювати вам зайвий клопіт. Без сівозміни ви або отримуватимете менший врожай, або більше працюватимете.
Зниження родючості стає наслідком виснаження ґрунту та зараження грядок. Почнемо з другого пункту. У кожної рослини є певні шкідники та хвороби. Вони можуть зимувати, а потім з новою силою атакувати грядки, якщо там росте та ж культура чи навіть рослина, яка є “родичкою” для попередньої.

Що ж стосується виснаження грядок, то тут все аналогічно: у всіх рослин є певний “раціон”. Але земля — це не ресторан, де можна просто замовити те, що хочеться. Тож якщо в ґрунті вичерпуються певні поживні речовини, городина залишатиметься “голодною”, а через це вона не формуватиме врожай.
Що робити, коли немає можливості змінювати грядки? Дуже гарно їх готувати до нового сезону. По-перше, після збору врожаю обов’язково прибирайте та спалюйте всі рослинні залишки. По-друге, обирайте сорти, які можуть краще протистояти шкідникам та хворобам. Наприклад, Слов’янка чи Мелоді.
Також щороку дбайте про підготовку грядки. Восени обов’язково висаджуйте сидерати. Вони зроблять структуру ґрунту пухкішою та підживлять землю. А навесні треба вносити добрива: близько 5-7 кг компосту на квадратний метр, по жмені золи в кожну лунку, настій кропиви для поливу рослин після сходів.

Можна також скористатися мінеральними добривами. Але не перестарайтеся з азотним підживленнями, бо це призведе до активного росту зеленої маси замість бульб. І навіть якщо ви все зробите ідеально, то за 3-4 роки врожайність все одно почне знижуватися, і тоді без сівозміни не обійтися.