Ці органічні відходи псують компост: їх додають 89% дачників, навіть не підозрюючи, що це – помилка

Досвідчені городники наголошують: до всіх компонентів компостної купи варто ставитися відповідально. Невдало підібрані інгредієнти можуть звести нанівець усі зусилля.

Компостна купа у правильних руках дбайливого садівника – це не просто місце, куди летять усі обрізки після приготування їжі й бурʼяни після прибирання території. Це жива система, де кожен компонент має неабияке значення. Саме тому городники не радять додавати туди все підряд, навіть якщо усе, що ви додаєте – натуральне. Особливо це стосується великої кількості цитрусових шкірок і лушпиння цибулі.

Більшість не бачить у цьому проблеми: шкірка апельсина чи лимона – цілком собі непоганий органічний компонент, який ідеально впишеться у компостну купу. Але не все так просто. У цитрусових міститься багато ефірних олій і кислоти, які сильно закислюють середовище. А мікроорганізми й дощові червʼяки, які перетворюють сміття на “чорне золото”, зовсім не люблять надмірну кислотність. Вона їх гальмує або й зовсім знищує.

Городники пояснили, що не можна додавати в компост
Городники пояснили, що не можна додавати в компост

Окрім цього, шкірки цитрусових мають щільну, воскову структуру. Вони не розкладаються за кілька тижнів, як, наприклад, бурякове бадилля чи яблучні огризки. Замість того щоб працювати на користь, вони лежать тяжким вантажем, створюють місця, де не буде проникати кисень, через які у компості порушується вентиляція. А без повітря вся купа починає киснути, зʼявляється цвіль і неприємний запах.

Якщо таких відходів небагато, вони порізані дрібно й рівномірно розкладені, ще й присипані землею, то лиха не буде. Але якщо регулярно викидати цілі гори лимонних шкірок чи цибулевого лушпиння – це вже шкода, а не користь. Такий компост довго зріє, втрачає поживність і на виході перетворюється радше на незрозумілу кислу масу, а не на цінне добриво.

Тому краще уникати надлишку таких компонентів у компості. Це стосується не лише цитрусових, а й усього, що має різкий запах або повільно перегниває. Усього має бути в міру. Тоді й компост буде живий, і врожай – на заздрість сусідам. Бажаємо успіхів!

Популярне