Кропиву й послід більше не ллю – томати “жирують” замість плодоносити: що даю замість – сама дивуюсь

Часто городники продовжують підживлювати помідори звичними засобами, не зважаючи на зміну фаз розвитку рослини, а це може серйозно зашкодити врожаю.

За словами дачників та агрономів, до середини літа, особливо з липня, використання азотних добрив стає небезпечним. До цього часу багато хто успішно використовував підживлення, наприклад, настій із кропиви, компосту, вермікомпосту, курячого посліду. Таке живлення дуже добре працювало на етапі активного росту томатів. Але зараз рослина вже зав’язує плоди, і підживлення, яке раніше сприяло росту, тепер може зупинити плодоношення та спровокувати надмірне нарощення зеленої маси.

У середині літа потрібно поступово зменшувати частоту поливів, а головне – обмежити кількість азоту в підживленнях. Тобто, відвар кропиви, настої компосту чи перегною, курячого посліду або навіть органічні болтушки краще більше не застосовувати. Замість них можна використовувати настій деревного попелу або відвар із кульбаб – вони містять калій і не сприяють жированню рослин.

Кропиву, наприклад, уже не радять застосовувати, бо вона насичує настої азотом. Надлишок азоту в цей період призводить до того, що замість плодів росте листя і пасинки, які забирають у рослини силу. У результаті – багато зелені й дуже мало помідорів.

Експерти розповіли, які добрива не варто вносити під томати в середині літа
Експерти розповіли, які добрива не варто вносити під томати в середині літа

Також варто обережно ставитися до добрив на основі селітри чи карбаміду. Ці добрива активно стимулюють ріст, але не сприяють визріванню плодів. Якщо вносити їх у цей період, рослини можуть зупинити розвиток плодів, натомість утворюючи нові пагони.

Кальцій у невеликих дозах у цей період допустимий, адже формуються нові китиці плодів, які потребують цього елементу. А от калій зараз особливо важливий – він допомагає плодам наливатися та дозрівати. Але важливо пам’ятати, що надлишок калію, без балансу з іншими мікроелементами, також може викликати перекоси в живленні. Тому всі підживлення варто проводити поступово, невеликими дозами, але регулярно – раз на 3–4 дні, замість того, щоб раз на два тижні давати концентровану дозу.

Пам’ятайте, що томати – культура з довгим вегетаційним періодом. Вони добре реагують на підживлення, але головне – не перестаратися. Зараз, у період, коли плоди переходять у стадію молочної стиглості, потрібно зовсім припинити внесення азоту. І в органічній, і в мінеральній формі – це стосується і кропиви, і компосту, і курячого посліду, і мінеральних добрив на зразок аміачної селітри та карбаміду.

Якщо цього не зробити, то замість великого врожаю отримаємо розрослі кущі з невеликою кількістю плодів. Калійна селітра ще може бути корисною, поки плоди зелені, але як тільки вони почали дозрівати, навіть її краще припинити вносити.

Популярне