Кліщ чи просто вітер пошкодив листя? Провела пальцем – з’явилась зелена смужка, і все стало ясно

У сьогоднішній статті ви дізнаєтесь, як розпізнати павутинного кліща на огірках, чим відрізняються його пошкодження від механічних, а також які засоби захисту господині радять використовувати.

Іноді видно, що нижні листки огірків пожовкли, мають плями або виглядають пошкодженими. Це може здаватися роботою павутинного кліща. Однак не все так однозначно. Якщо подивитись на зворотний бік листка і не побачити дрібних рухомих кліщів, а також провести пальцем по поверхні й не знайти характерних зелених слідів соку, це означає, що кліща немає.

Пошкодження можуть бути також наслідком механічних впливів. Наприклад, крайні ряди огірків у теплиці часто страждають від сильного вітру, особливо якщо теплиця відкрита. Вітер може принести пісок, який подібно до наждачного паперу пошкоджує листя. Також подібні ушкодження можуть виникнути, якщо випадково зачіпати рослини при проході.

Це не критично, якщо площа пошкоджень не велика. У такому випадку достатньо підживити рослини та обробити їх, скажімо, дріжджовим настоєм, і все повернеться в норму.

Але якщо є підозра на павутинного кліща, то слід діяти. Насамперед важливо навчитись його розпізнавати. Листя стає мраморним, втрачає колір, а на зворотному боці можна побачити дрібних кліщів або їх сліди. Якщо провести пальцем по листку, з’являються зелені сліди – це сік, який висмоктують кліщі. І ось тоді точно варто задуматись про обробку.

Експерти розповіли, як розпізнати павутинного кліща на огірках
Експерти розповіли, як розпізнати павутинного кліща на огірках

Господині радять кілька ефективних засобів. Найпопулярніші – авермектини, які є біологічними препаратами, що добуваються з ґрунтових бактерій. Вони більш безпечні, підходять для використання навіть під час збору врожаю, але працюють лише за температури вище 24°C. До таких препаратів не варто додавати мило або інші добавки.

Ще одна група препаратів – це сірковмісні засоби. Вони не тільки борються з кліщем, а й допомагають при борошнистій росі. Але з ними треба бути обережними: їх використовують тільки ввечері, щоб не обпекти листя, особливо в спеку. До того ж сірка не підходить для обробки таких культур, як агрус, який дуже чутливий до цього елемента.

Є й препарати на основі лямбда-цигалотрину, такі як «Каратезіон» або «Ейфорія». Вони комбіновані і борються з різними шкідниками, зокрема й павутинним кліщем. Але їх не можна використовувати на пізніх етапах, бо термін очікування складає близько двох тижнів.

Є також препарати на основі фосфорорганічних сполук, наприклад, з карбофосом (малатіоном). Вони дуже ефективні і проникають у тканини рослин, але вони токсичні, тому їх не можна застосовувати під час збору врожаю. Термін очікування може бути до 30 днів, тому більшість господинь надають перевагу більш безпечним засобам.

Але не всі люблять хімію. Багато хто обирає натуральні методи. Наприклад, мильно-масляна емульсія з додаванням настойки евкаліпта або інших рослин з інсектицидними властивостями. Такий засіб ефективно бореться з шкідниками без шкоди для здоров’я, і урожай можна збирати в будь-який час.

Популярне