Навіть найдосвідченіші городники не завжди можуть вберегти томати від вершинної гнилі чи фітофтори. І найприкріше те, що хвороба часто розвивається дуже швидко, буквально за кілька днів. Ще вчора все було добре, а сьогодні половина плодів ніби після морозу.
Фітофтора це грибкове захворювання, яке особливо активно розвивається після затяжних дощів або при надмірному поливі. Вершинна гниль то інша біда. Це не грибок, а проблема, пов’язана з нестачею кальцію або поливу. Вона проявляється у вигляді чорних, мокрих плям на кінчику плоду. Часто її можна помітити, коли плід ще зелений і врятувати його вже не вдасться.

Але городники давно винайшли дієвий спосіб, який допомагає попередити одразу з обидві напасті, і вершнику, і фітофтору. Для приготування розчину 1 літр теплої води, додають 1 склянку молочної сироватки, 1 столову ложку кальцієвої селітри і 5 крапель звичайного аптечного йоду. Все добре перемішують, а потім розводять усе це в 5 літрах води.
Цим розчином можна або поливати під кожен кущ по одній склянці, або обприскувати по листю, кому як зручніше, ефект однаковий. Сироватка допомагає створити захисну плівку на листках, яка стримує розвиток грибка, селітра дає рослині необхідний кальцій, а йод дезінфікує поверхню і працює як природний антисептик.

Обробляти краще ввечері, щоб не було опіків на листі. І не треба чекати, поки хвороба з’явиться, краще попередити її. Тому таку обробку можна на регулярній основі проводити кожні 10-14 днів.