Чимало дачників більше люблять саджати озимий часник, а про ярий навіть не згадують. Річ у тім, що саме зимові сорти рослини найдовше зберігаються. Втім, аби виростити смачні плоди, потрібно пам’ятати не лише про правильний вибір сорту, але і про вдалу підготовку ділянки.
Як підгодувати часник
Експерти радять обирати для посадки рівні ділянки, без ямок. Річ у тім, що в заглибленнях протягом року накопичується багато води, яка призводить до появи грибкових хвороб. Крім того, ділянка має бути сонячною та захищеною від протягів. Після вибору грядки потрібно готувати ґрунт. По поверхні грядки потрібно розкинути добрива – відро перегною чи прілого компосту, а також по чайній ложці сульфату калію та суперфосфату. З розрахунку на “квадрат”.
Перелічені добрива експерти радять закладати у ґрунт під перекопування, одночасно видаляючи всі бур’яни. Після перекопування ґрунт потрібно розрівняти граблями та дати йому постояти близько тижня. Після цього ви можете починати висаджувати часник. Між борозенками для зубчиків залиште 20 сантиметрів, а відстань між зубчиками має складати до 10-15 сантиметрів, залежно від розміру.
Суперечки щодо доцільності укриття рослини на зиму продовжуються довгими роками, культура спокійно переносить холод. Втім, якщо є ризик настання морозу без опадів у вигляду снігу, то краще накрити грядки соломою. Крім того, для створення укриття городники використовують опале листя, торф чи перегній.