Також вони очищають його від грибкових хвороб та ґрунтових шкідників. Фахівці-агрономи зазначають, що найкращими сидератами для томатів є жито, овес, віка, бобові та гірчиця, і ми з ними повністю погоджуємося.
Зазначимо також, що для максимального ефекту не слід використовувати один і той самий сидерат багато років поспіль. Краще змінювати їх місцями на ділянці та поєднувати сидерати з різних сімейств, наприклад, жито з гірчицею. Важливо не лише правильно вибрати культури для посіву, але й вміти їх правильно культивувати: висіяти, зібрати та при цьому дотриматися сівозміни, наприклад, з житом та вівсом.
Ці сидерати мають ніжну зелень, яка швидко розкладається у ґрунті, збагачуючи його калієм, азотом та цінним гумусом. Найкраще висівати такі сидерати після часнику, цибулі або коренеплодів, з моменту збирання врожаю і до самих заморозків. Збирати посіви потрібно на початку формування колосків — зелень викошують, подрібнюють та закладають у ґрунт.
Якщо ви вирішили висіяти люцерну, то посів слід робити навесні на ораному ділянці, а через 50–60 днів викосити і закласти зелену масу в ґрунт або ж використовувати її для компосту, залишивши коріння у землі. Водночас одним із найкращих сидератів є гірчиця, яка запобігає розвитку грибкових захворювань, вбиває фітофтору та паршу, а також підвищує родючість ґрунту.
Для початку потрібно висадити розсаду томатів, а через п’ять тижнів посіяти гірчицю між рядами. Коли саджанці гірчиці досягнуть висоти 20 сантиметрів, зелену частину слід викосити та залишити як мульчу. Протягом сезону таку процедуру можна повторити 3–4 рази.