Застосування тирси на ділянці може принести значну користь для дачника. Вона розпушує землю, покращує її здатність утримувати вологу, мульчує, стримує ріст бур’янів та утеплює грядки на зиму. Земля, перемішана з тирсою восени, стане більш м’якою та повітряною, довше зберігатиме вологу і не ущільнюватиметься після поливу. Однак є кілька важливих нюансів у використанні тирси.
По-перше, тирса має бути чистою. Стружка від розпилу плит ДСП або іншої деревини, яка містить клей, лак чи фарбу, категорично не підходить. Також не слід вкористовувати свіжу, оскільки вона може зашкодити рослинам. Найкраще використовувати стару, перепрілу тирсу, яка має коричневий колір.
Свіжу тирсу можна використати лише в тому випадку, якщо одночасно з нею вносити розчин сечовини, щоб компенсувати нестачу азоту, який тирса поглинатиме з ґрунту. Для цього потрібно розсипати тирсу на плівці, розчинити двісті грамів сечовини в десяти літрах води, полити нею тирсу, накрити плівкою і витримати протягом двох тижнів.
Тирсу, просочену сечовиною, можна використовувати як для мульчування, так і для внесення в ґрунт восени в якості розпушувального компонента. Також можна змішати тирсу з гноєм або коров’яком у пропорції один до одного, закласти їх у компостну купу, пересипати шарами листя, трави, бур’янів та органічних відходів, зволожити і залишити на рік для дозрівання. Компост із тирсою буде просто відмінним.
Якщо на вашій грядці на зиму залишаються рослини, тирсу можна використовувати для їх укриття. Однак важливо переконатися, що тирса не є вологою. Для цього часто використовують спеціальні коробки для захисту.