Чим корисні бур’яни на городі і чому я з ними не борюся: не повірите – найкращий метод поліпшення ґрунту

З давніх-давен бур'яни прийнято вважати "непроханими гостями" на ділянці. Але виявляється, що вони можуть принести садівникам користь. Розповідаємо, чим корисні бур'яни на городі.

За словами досвідчених садівників, певні види бур’янів (наприклад, пирій, полин, кульбаба) можуть позитивно впливати на структуру ґрунту та його родючість. І ось як.

Користь бур’янів для ґрунту

Аерація ґрунту

Бур’яни з відносно поверхневою кореневою системою, що не надто швидко поширюються і ростуть, покращують механічний склад ґрунту. Їхнє коріння сотнями, тисячами найтонших голочок “наколює” ґрунт, сприяючи проникності, легкості, а також вологоємності.

Перегниваючи, це коріння залишає простір у землі – збільшується кількість капілярів у ґрунті, наповнених повітрям. Крім того, підвищується вологоємність.

Збагачення ґрунту

Після мінералізації бур’яни збагатять ґрунт елементами живлення, а це корисно для гумінової складової ґрунту.

Але чому бур’ян краще сидерату? Це тому, що винос елементів живлення у бур’янів нижчий, тоді як у сидератів він набагато вищий. І вони далеко не все повертають у ґрунт, тим більше в перший рік. Тому доводиться вносити добрива, щоб покрити їхні потреби.

Наприклад, винесення азоту конюшиною в перший рік – 85-153 кг/га. На другий рік втрати азоту близько 200–500 кг/га. Але повернеться у ґрунт лише в середньому 85 кг/га.

Перестала прибирати бур'яни на городі, бо, виявляється, від них може бути користь
Перестала прибирати бур’яни на городі, бо, виявляється, від них може бути користь

Винос пирію, з яким зазвичай борються городники, невеликий: 3-5 кг/га. Проте його коріння відмінно аерує, рихлить ґрунт і відносно багато повертає азоту.

А ось сидерати повертають мало. Згідно з дослідженнями, від 27 до 64% азоту – з поправкою на вид сидерату, агротехніку, щільність посадки та ґрунт. Фосфор теж не весь повернеться – від 18 до 50%, і калій – 16-48%.

Захист ґрунту від вивітрювання, ерозії та ущільнення

Ґрунт без рослинності швидко стає млявим, погіршується його механічний склад. Він ущільнюється, знижується забезпеченість киснем, погіршується буферна здатність. Великі ризики ерозії, вивітрювання.

Для цього завжди використовували агроприйоми: залуження, травостій тощо. Але чим гірші бур’яни? Адже, як стверджують експерти, бур’яни також можуть виконувати цю захисну функцію, зберігаючи структуру ґрунту.

Популярне

Подібні новини