Звісно, найлегше – прислухатись до професіоналів та обрати запропоновані сорти огірків. Проте, важливо пам’ятати і про загальні нюанси. Наприклад, плоди мають бути з темно-зеленою шкіркою, а також їхні шипи повинні бути темного відтінку. Набагато смачнішими виходять відносно невеликі плоди – максимум до 10 сантиметрів у довжину. Крім того, шкірка має бути щільною та цілою, без ушкоджень.
Сорти огірків на консервацію
Гібрид “Роднічок F1” став одним із перших видів огірків, які здобули популярність для консервування на зиму. Створили цей сорт молдавські селекціонери, а українські городники полюбили “Роднічок” за простоту у догляді.
“Джерело” – сорт огірків від українських селекціонерів, який народився на Харківщині. Кущі відрізняються стійкістю до хвороб, а також легкістю у вирощуванні. Цей сорт краще не забувати поливати та удобрювати, але всі ваші сили буде витрачено не дарма – плоди ви зможете зібрати ідеальні й смачні.
“Паризький корнішон” ідеальний для вирощування на своїй грядці. Навіть якщо забути полити таку рослину, вона все одно дасть солодкі плоди без гіркоти. Огірки виростають невеликими, до 7 см у довжину. Вони хрумкі, а тому ідеально підійдуть для засолювання та маринування.
“Засолочний F1” було виведено спеціально для приготування різних видів зимової консервації. Хоча городники зазначають, що зеленці смачні й у свіжих салатах, найкраще готувати з них саме заготівлі. У плодів щільна шкірка, ніжна м’якота та вишуканий смак.
“Сусідові на заздрість F1” – ще один гібрид огірків, який стане вашим відкриттям. Якщо говорити про самостійне вирощування рослини, то вона має високу стійкість до шкідників і хвороб. Плоди з куща збирають пружні, без пустоти у серединці. Крім того, огірки дуже солодкі та не “киснуть” у банках.