Всі ми починаємо сумувати за соковитими овочами та зеленню з приходом осені. Ціни в магазинах та ринках вже не такі приємні, як були влітку, а вітаміни хочеться отримувати весь рік. Як же вирішити це питання, якщо дачі немає, городу також, а є лише балкон у квартирі? Вихід є! Балкону буде достатньо, щоб почати вирощувати свою власну зелень, та їсти її осінню кожного дня.
Почнемо з переліку зелені, яку ми можемо власноруч посіяти: зелена цибуля, кріп, петрушка, салат, базилік та навіть мікро зелень.
Щоб виростити саме солодку та ніжну зелену цибулю – надайте перевагу спеціальному насінню, а не цілим луковицям – такий секрет від бабусі. Так пір’я цибулі буде набагато ніжнішим та солодким. Вирощувати можна в спеціальних контейнерах та ящиках, обирайте розмір під своє підвіконня. Цибуля не дуже примхлива, тому проблем не буде.
А от кріп більш вимогливий, та і росте довше. Але він потрібен кожній господині у багатьох стравах, тому можна проявити трішки терпіння. Для гарного врожаю кропу вам знадобиться контейнер, дренаж, гарна земля та регулярний полив. Якщо у вас не сонячна сторона – попіклуйтеся про освітлення, це дуже важливо. Кріп любить світло.
Листовий салат взагалі не примхливий, головне вчасно поливати та слідкувати за температурою, щоб вона не була надто високою, в цьому і є маленька хитрість.
А як щодо базиліку? Він перенесе ваші смакові рецептори десь в сонячну Італію. Своїм збагаченим смаком він прикрасить багато страв з риби та салати. Для вирощування базиліку треба лише декілька контейнерів з отворами, звичайний універсальний ґрунт, та регулярний полив. З добрива можна використовувати азот, калій та фосфор.
Мікро зелень одна з найлегших у догляді, а користь має просто неймовірну. Засіяв та й чекай, коли зійде! Але звичайно, не забувайте про полив.
Дотримуйтесь цих простих порад та насолоджуйтесь свіжою зеленню восени!