Підзимовий посів гірчиці допомагає навесні отримати удобрений органікою та азотом ґрунт, забезпечений калієм, сіркою та фосфором. Він ефективно пригнічує ріст бур’янів, очищає землю від грибкових хвороб і відлякує шкідників, таких як равлики, слимаки, нематоди та дротяники.
Усі ці переваги ви отримаєте, коли з настанням першого весняного тепла гірчиця проросте й протягом місяця наростить зелену масу. Терміни висіву гірчиці залежать від клімату. Потрібно дочекатися стабільних морозів від -1 до -3 градусів і розпочинати висів. Для цього заздалегідь підготуйте грядку.
Приблизно за два тижні до посіву необхідно очистити ділянку від бадилля та органічних залишків, а також перекопати або розпушити ґрунт. Потім землю розрівнюємо й накриваємо плівкою, щоб захистити від осінніх опадів. На кожну сотку ділянки потрібно близько 350 г насіння гірчиці. Перед висівом плівку знімаємо, розпушуємо землю і рівномірно розкидаємо насіння.
Гірчицю можна також висівати в борозни на глибину кілька сантиметрів. Після висіву насіння обов’язково прикриваємо ґрунтом і знову захищаємо ділянку плівкою, щоб насіння не поїли птахи. Коли вдарять морози, плівку можна зняти, а навесні повернути її, щоб створити парниковий ефект і сприяти швидкому проростанню.
Навесні залишиться лише видалити поодинокі бур’яни, поливати або удобрювати гірчицю не потрібно. Через місяць після сходів перекопуємо сидерат разом із зеленою масою і корінням на півштика. На час посадки основних культур ґрунт буде максимально родючим! Тож бажаємо успіхів на городі або присадибній ділянці!