Готую компост швидко і безкоштовно: за 180 днів листя стає “чорним золотом” для саду – простий метод

Компост як органічне добриво дуже цінують і широко використовують на своїх городах багато дачників. Зазвичай для його приготування застосовують будь-які рослинні залишки.

До яких відносяться бур’яни, кухонні відходи, тирса, подрібнені гілки, бадилля овочів тощо. Проте, щоб компост досяг остаточної стадії готовності, він має пролежати рік, півтора, а іноді навіть два роки, що є досить тривалим процесом.

Добре, що існує технологія швидкого компостування, за якої добриво готується швидше. Це метод приготування компосту в мішках. Наприклад, якщо закласти опале листя восени, то до весни добриво вже буде готове.

Тож згадаємо деталі приготування такого листового перегною в мішках: які матеріали знадобляться, яке листя найкраще підходить, що потрібно додати для прискорення дозрівання та інші важливі моменти цього процесу.

Для приготування листового перегною знадобляться великі поліетиленові пакети об’ємом 12 або 50 літрів. Можна також використати мішки з-під цукру та, звісно, значну кількість опалого листя. Краще обрати мішки чорного кольору, оскільки вони притягують світло та нагріваються, а тепло дуже необхідне для процесу компостування.

Найкраще підходить листя плодових дерев, тому можна зібрати його прямо в саду. Якщо ж його недостатньо, добре підійде листя берези, липи або тополі. Дубове листя не бажано використовувати, бо воно щільніше за структурою і містить багато дубильних речовин, що не сприяють швидкому перегниванню.

Городники розповіли, як швидко зробити компост з листя
Городники розповіли, як швидко зробити компост з листя

Процес підготовки компосту дуже простий. Наповніть мішок листям приблизно на третину та утрамбуйте його. Потім посипте зверху невеликим шаром землі. Листова суміш має бути вологою, тому якщо листя сухе, його можна зволожити водою прямо в мішку. Далі викладайте новий шар листя, знову шар землі і так до самого верху, створюючи своєрідний “листковий пиріг”.

Щоб компост дозрів швидше, до мішка пошарово додавайте приблизно літр деревної золи та кілька жмень аміачної селітри. Коли мішок буде повністю заповнений, ретельно утрамбуйте його. Аерацію в таких мішках не потрібно робити, адже через отвори листя висохне і не перегниє за рік.

До переваг такого способу компостування належить суттєва економія часу: у мішку добриво буде готове вже до літа, тоді як звичайний компост визріває протягом двох років. Компостні мішки також мобільні, їх легко перемістити в потрібне місце на городі. Крім того, в мішках компост не розмивається дощами, виходить чистішим, а також не втягує шкідників чи бур’янів. Єдиним незначним недоліком є те, що мішки використовуються одноразово, але це дрібниця на тлі всіх переваг.

Популярне

Подібні новини