Напевно, майже в кожному домі користуються чайними пакетиками. Вони дозволяють зручно приготувати чашку чаю для сніданку чи вечері. Але більшість людей не знає, як правильно їх утилізувати. Більшість просто викидає до смітника разом з іншим побутовим сміттям. Однак у селах знаходять застосування навіть використаним чайним пакетикам — компост.
Здавалося б, ідеальне рішення! Та все не таке очевидно. Кидати до компосту можна далеко не всі чайні пакетики. Чому? Синтетика. Пакетик частково, а іноді й повністю складається із неї. Це потрібно, щоб він був достатньо міцним і в пачці, і вже після заварювання в чашці. Та компосту синтетика зовсім не потрібна, як і рослинам, які ростуть на вашому городі.
Навіть якщо візуально чайний пакетик здається повністю натуральним, то все одно читайте інформацію на пакуванні. Нитка, клей для її фіксації, етикетка тощо — все це може містити синтетику. Природним шляхом вона не розкладається, а у відповідних умовах може навіть ставати шкідливою. Тож безпечною є виключно екологічно чиста сировина.
Але ж ви не будете вишуковувати саме таких виробників, якщо вже є улюблені? Згодні. Тоді, мабуть, можна просто висипати заварку з пакетика, а його — утилізувати? Так, якщо чай не містить хімічних ароматизаторів та аналогічних добавок. В іншому випадку пакетик та навіть заварку від нього не варто додавати до компосту.
До слова, значно дешевшим та смачнішим є звичайний листовий чай. А щоб у вашій чашці не було заварки, можна використовувати спеціальні чайнички, френч-прес, ситечка тощо. І тоді такий чай не лише можна, а навіть треба додавати до компосту! Він покращує структуру ґрунту, насичує його азотом, калієм і фосфором та навіть проганяє деяких шкідників.