Ще недавно золота чи срібна медаль була заповітною метою для багатьох школярів. Але з лютого 2025 року ця традиція стала історією. Українські школи більше не нагороджуватимуть випускників такими відзнаками, бо їх фінансування держава зупинила. Тепер за особливо хороші результати школярі отримуватимуть свідоцтво про здобуття освіти, де буде спеціальна примітка.
Рішення скасувати медалі не виникло на порожньому місці. Останні роки кількість нагороджених зростала стрімко: на понад 140% за шість років. Але чи відображало це реальні знання? Експерти пояснюють: через віддалене навчання, яке запровадили у 2020 році, та ситуацію в країні з лютого 2024 року якість освіти впала. Тобто медалі стали не нагородою за реальну старанність, а якоюсь формальністю.

Також варто розуміти, що на медалі витрачалися гроші з бюджету. Причому доволі значні. Лише за останні 3 роки ця сума перевищила 5 млн гривень. Але оскільки медалі далеко не завжди відображати якість навчання, то і якусь практичну цінність вони втратили: при вступі в університет вони майже ніколи не враховуються. Тобто це свого роду “статусний аксесуар”, який не завжди корелює з фактичними результатами.
Нову систему також мають оцінити вчителі. Все ж їм і досі доводиться мати чимало справ з бюрократією, а завдяки скасуванню медалей частину “папірців” готувати більше не доведеться. Але кожен заклад освіти на власний розсуд може заохочувати своїх учнів. Формат можна обрати будь-який: від грамот та подяк до сертифікатів на навчання чи навіть грантів для реалізації школярами власних проєктів.

Важливо, що зміни не означають відмову від визнання старань учнів. Навпаки — вони направлені на те, щоб оцінки відображали реальні знання, а не формальні показники. Свідчення “з відзнакою” стане документом, який фіксує старання та знання учнів без прив’язки до “металу”. Для батьків це може стати сигналом: важливіше, що дитина вміє мислити та розвиватися, а не просто збирати найвищі оціни, бо “так треба.