З головним болем хоча б раз на місяць стикається майже кожна людина. Такий стан не тільки болісний, він ще й позбавляє нас можливості нормально працювати. У нашій сьогоднішній статті ми спробуємо розібратися, чому болить голова і що з цим робити.
Причини
Як не дивно, проте всього лише в 10-20% випадків головний біль викликає сама голова. Найчастіше він виникає через патології в інших системах організму:
- Інтоксикація. Вона може бути пов’язана з розмноженням вірусу, як, наприклад, при грипі, інфекціями, запорами, харчовими отруєннями, гастритом, а також іншими проблемами шлунково-кишкового тракту.
- Остеохондроз або перенапруження м’язів шиї. Друге можливе від неправильного положення голови під час сну або роботи.
- Порушення тонусу судин при гормональних розладах, гіпертонії, захворюваннях печінки. Через це погіршується відтік венозної крові від голови, підвищується внутрішньочерепний тиск і виникає біль.
Як самостійно визначити причину
Локалізація больових відчуттів підкаже, що вплинуло на їх виникнення:
- Лобова частина — шукайте проблему у шлунково-кишковому тракті.
- Скроні та область вуха — зверніть увагу на сечостатеву систему.
- Потилиця — ймовірно, причина криється в хребті, а точніше, в одному з його відділів, який передавлює артерію і тим самим заважає нормальному кровотоку. Ще подібні симптоми викликають атеросклеротичні зміни, тобто формування холестеринових бляшок в судинах, що супроводжується звуженням артерій і, як наслідок, підвищенням тиску.
- Давлячий біль за очницями і близько брів — швидше за все, організм намагається вам натякнути на гайморит, синусит, інші патології, пов’язані з венозним застоєм в гайморових пазухах. Також не можна виключати перенапруження очей.
- Болить півголови то в потилиці, то в лобовій частині — мають місце судинні проблеми, наприклад, вегето-судинна дистонія.
- Тупий і постійний біль тільки в одній половині голови — шукайте причину всередині черепа.
Звичайно, все перераховане — не більше, ніж орієнтири. Точну проблему визначить терапевт або невролог. Для цього з урахуванням скарг лікар призначить аналізи, ультразвукову доплерографію (визначає стан стінок судин), УЗД внутрішніх органів при наявності будь-яких підозр, МРТ.
Полегшуємо стан
У разі, коли головний біль не хронічний, а виникає іноді, можна полегшити стан самостійно. Не мучтеся даремно і випийте знеболюючий засіб, стежте за водним балансом і пийте побільше рідини, так ви попередите підвищену густоту крові. Помасажуйте голову і комірцеву зону, зробіть собі чай або каву.
Що стосується останнього — багато хто вважає, що кофеїн не сумісний з головним болем і це так, якщо у людини підвищений артеріальний тиск. Коли він у нормі, чашечка міцної солодкої кави або чаю допоможе швидше позбутися від больових відчуттів.