З появою дискомфорту в коліні рідко хто замислюється про пошкодження суглобів, списуючи все на випадкові вивихи та розтягнення в результаті необережних рухів. Однак насправді може бути так, що колінний суглоб болить через серйозне захворювання, отриману травму і навіть проблеми з нервовою системою. Про це ми і поговоримо в нашій сьогоднішній статті.
Причина у травмі
Це найпоширеніша причина болю в коліні, адже його легко пошкодити під час фізичних навантажень, невдалих падінь або при різких рухах:
- забій — досить часта травма, проявляється набряком і почервонінням коліна;
- розрив зв’язок — супроводжується сильним болем, а також зайвою рухливістю суглобів, трапляється, коли людина занадто сильно вивертає гомілку або стегно;
- розрив меніска — виникає при високому навантаженні, ударі, коли ви підвернули ногу, при її попаданні в неприродне положення;
- переломи — завжди пов’язані з ушкодженнями м’яких тканин, це і провокує нестерпний біль, протікають з деформаціями.
У перерахованих випадках найчастіше вистачає простого огляду у відділенні травматології або хірургії, хоча може знадобитися рентген, якщо є ймовірність перелому або вивиху. Томографію проводять при розриві меніска і зв’язок.
Причина у захворюванні
Хвороби опорно-рухового апарату вражають все тіло, але коліна руйнуються швидше, оскільки вони отримують високе навантаження. У список захворювань такого характеру входять:
- Артрит — запалення суглоба, часто розвивається після перенесеної інфекції, отриманої травми або на тлі проблем з метаболізмом.
- Періартрит — запалення сухожиль, зв’язок і м’язів, які оточують коліно.
- Хондропатія — простою мовою це руйнування хряща навколо суглоба, що відповідає за пом’якшення тертя.
- Остеопороз — вимивання з кісток кальцію, від чого тканини слабшають і стають крихкими. Недуга поєднується з підвищеною травмонебезпекою.
- Бурсит — запалення суглобової сумки, що призводить до дискомфорту при найменших рухах.
- Остеомієліт — запалення кісткової тканини. Спостерігається набряк, підвищується температура, хворий страждає від гострого болю.
- Пухлини в міру розвитку можуть здавлювати судини, деформувати суглобову сумку.
- Ускладнення від інфекцій теж дають про себе знати болем в суглобах.
Щоб виключити інфекційні захворювання, пацієнтів направляють на флюорографію і додаткові аналізи. Якщо у доктора є підозри на запальні процеси, потрібно буде здати загальний і біохімічний аналіз крові, ще він може взяти пункцію синовіальної (суглобової) рідини. При артриті і подібних недугах доведеться зробити рентген, МРТ або КТ. Ці процедури дозволять побачити всі частини ураженого суглоба.
Причина в пошкодженнях нервів
Нечасто, але все ж буває, що коліна болять через проблеми з нервами. Проявляється це у вигляді різкого стріляючого болю, оніміння і поколювання в нозі:
- Защемлення — поширений наслідок запалень, травм і пухлин, що супроводжується онімінням, печінням, втратою рухливості і навіть паралічем.
- Неврит — це коли нерв запалюється на одній або відразу декількох ділянках. Пацієнти скаржаться на пульсуючі больові відчуття, втрату чутливості, зниження рухливості, мимовільні скорочення м’язів.
Дізнатися, чи немає у вас якихось із перерахованих проблем з нервами можна за допомогою магнітно-резонансної або комп’ютерної томографії. Додатково може знадобитися аналіз крові і синовіальної рідини.