Зуби мудрості, або вісімки, дісталися нам в якості спадщини від предків. Колись дуже давно людям доводилося довго і нудно жувати сире м’ясо, жорсткі коріння тощо. Саме тому щелепи у них були набагато ширше наших. Згодом же людство почало термічно обробляти їжу і поступово потреба в зубах з широкою жувальною площею почала зменшуватися. Їх ще називають молярами.
Крім того, у нинішніх людей збільшився обсяг мозку, через що щелепні кістки звузилися. В результаті вісімки втратили свою необхідність, у деяких вони навіть пропали, хоча і не у всіх. У роті для таких зубів немає місця, але вони все одно прорізаються і відбувається це в основному у віці від 18 років, тому їх і пов’язують з мудрістю. Виходить, сучасна норма — не 32, а 28 зубів і тепер вісімки вважаються рудиментами, які втратили своє основне значення в процесі еволюції.
Лікувати або видаляти?
Насправді в організмі ще повно рудиментарних органів, які нам не заважають. Наприклад, апендикс, куприк і навіть вушні м’язи. Лікарі вважають, що якщо вже вони не доставляють проблем, то їх краще не чіпати, адже від втручання хірургів може бути більше шкоди, ніж користі.
Якщо у вас прорізалися вісімки, їх можна залишити в спокої в таких випадках:
- повністю здорові;
- виросли до кінця;
- правильно розташовані і не тиснуть на сусідні зуби;
- до них легко дістатися при чищенні.
У будь-якому випадку це питання потрібно вирішувати зі стоматологом, якому ви довіряєте.
Коли видалення необхідно?
По-перше, без видалення не обійтися, якщо зуби мудрості у вас як би є, однак прорізатися вони не можуть. Через це на ясна і щелепні кістки може чинитися тиск, що викликає болі і набряки.
По-друге, теж стосується ситуацій неповного прорізування вісімок. Дістати зубною щіткою до задньої щелепи і без того складно, а якщо тамошні зуби ледве підносяться над яснами, то очистити їх з належною ретельністю практично неможливо. Так ви створите у себе в роті осередок розвитку карієсу.
По-третє, видалити зуби мудрості доведеться, якщо вони ростуть під кутом, оскільки так вони тиснуть на навколишні зуби. Подібне загрожує навіть порушенням прикусу. Ну і по-четверте, вісімки можуть просто не поміщатися у щелепі, провокуючи тим самим багато зайвих проблем.