Рубрики: Історії

Стало відомо про другий в історії випадок одужання від ВІЛ

До цього моменту в світі був відомий лише один випадок повного одужання від ВІЛ. Другою людиною, яка поборола вірус, став британець Адам Кастільехо.

У березні цього року стало відомо про другий в світі випадок одужання від ВІЛ. Першим чоловіком, який поборов вірус імунодефіциту людини в 2010-му став американець Тімоті Рей Браун, більш відомий, як «берлінський пацієнт». Сьогодні ж ми поговоримо про нового щасливчика — британця Адама Кастільехо або «лондонського пацієнта».

Про свій шокуючий діагноз чоловік дізнався ще в 2003-му, проте і на цьому біди не закінчилися. Через 9 років у Адама виявили лімфому Ходжкіна, простіше кажучи, рак лімфатичної системи. Останнім шансом вижити, зважаючи на його важкий стан, була трансплантація кісткового мозку, але для початку потрібно було знайти відповідного донора. У його стовбурових клітинах повинна бути дуже рідкісна генетична мутація, стійка до ВІЛ.

З 2016-му така людина знайшлася і Кастільехо провели операцію, після якої вже через рік було оголошено, що в його крові більше немає інфекції. Завдяки пересадці стовбурові клітини донора замінили власні імунні клітини Адама і почали боротися з вірусом.

Адам Кастільехо

З тих пір як герой статті перестав приймати антиретровірусні препарати пройшло вже майже 3 роки, і його аналізи чисті. Хоча важливо відзначити, що результати обстеження виявили в тілі британця безліч нездатних до розмноження фрагментів вірусу, таких собі уламків. Тобто більше вони не активні, але і повністю знищеними їх назвати не можна.

За словами фахівців з Кембрідского університету, які займалися лікуванням Кастільехо, його приклад практично повторює історію Тімоті Брауна. Берлінський пацієнт теж пройшов через пересадку стовбурових клітин, щоб побороти лейкемію (рак крові). У підсумку після цього безліч тестів показали, що американець справді видужав — його організм повністю очистився від інфекції.

Тімоті Рей Браун

Досягнувши таких результатів у двох хворих із застосуванням аналогічного підходу дозволяє зробити висновок про те, що трансплантація кісткового мозку від специфічного донора здатна знищувати вірус імунодефіциту людини.

Варто зазначити, що для всіх ВІЛ-позитивних подібне лікування неможливе. По-перше, операція з пересадки дуже дорога, складна і ризикована. По-друге, підібрати відповідних донорів вкрай важко. Ну а по-третє, вчені до цих пір не впевнені на всі 100%, що справа саме в тій самій мутації.

Можливо в обох випадках позбавленню від інфекції посприяла посилена робота імунної системи, яка намагалася відкинути трансплантат. Проте, це відкриває дослідникам нові можливості для пошуків ефективних ліків.

Нагадаємо,
Новини, інтерв’ю, цікаві історії ти знайдеш на сайті Добрі Новини
Поділитися
Опубліковано