Команді вчених зі Стенфордського університету не потрібно знати, як ви виглядаєте, щоб вгадати ваш вік. Натомість вони дивляться на свого роду фізіологічний годинник: рівні 373 білків, що циркулюють у вашій крові. Якщо годинник вимкнено, ви не виграєте плюшеву іграшку. Але ви можете дізнатися важливі речі про своє здоров’я.
“Ми давно знаємо, що вимірювання певних білків у крові може дати інформацію про стан здоров’я людини – наприклад, ліпопротеїди для серцево-судинного здоров’я”, – сказав професор неврології та неврологічних наук. “Але не було оцінено, що стільки різних рівнів білків – приблизно третина всіх тих, на які ми дивилися, – помітно змінюються в міру зростання віку”.
Зміни рівня численних білків, які мігрують з тканин організму в циркулюючу кров, не тільки характеризують, але й цілком можливо викликають явище старіння.
“Білки – робочі коні”
Дослідники проаналізували плазму крові у 2663 людей у віці 18-95 років. “Білки є робочими конями складових клітин організму, і коли їх відносний рівень зазнає істотних змін, це означає, що ви теж змінилися”, – сказали дослідники. “Дивлячись на тисячі з них у плазмі, ви отримуєте короткий знімок того, що відбувається в усьому тілі”.
Результати дослідження говорять про те, що фізіологічне старіння не просто протікає ідеально рівним темпом, а, швидше за все, накреслює більш герцогічну траєкторію з трьома різними точками перегину в життєвому циклі людини. Ці три моменти, що трапляються в середньому у віці 34, 60 та 78 років, виділяються як окремі часи, коли кількість різних білків, що переносяться кров’ю, які демонструють помітні зміни.
Ваш вікЦе відбувається тому, що замість того, щоб просто постійно збільшуватись або зменшуватись або залишатися однаковим протягом усього життя, рівні багатьох білків залишаються постійними на деякий час, а потім в ту чи іншу точку зазнають різких зрушень вгору чи вниз. Ці зміни, як правило, накопичуються в трьох окремих точках життя людини: молодий дорослий вік, пізній середній вік і старість.