Ні для кого не секрет, що під час вагітності жіночий організм піддається серйозному навантаженню, що практично завжди супроводжується не найприємнішими проблемами. Однак ніякий токсикоз, зайва емоційність і набряклість не зрівняються з розвитком діабету на тлі набору ваги і опірності до інсуліну. Найчастіше рівень глюкози після пологів нормалізується, але при цьому схильність до цього захворювання нікуди не зникає і залишається на вкрай високому рівні.
Вчені з південнокорейського Інституту передових технологій вирішили провести науковий експеримент, у якому взяли участь 174 жінки, але тільки 85 з них годували своїх дітей грудьми спочатку в перші два місяці після пологів, а потім ще близько трьох років.
З’ясувалося, що під час грудного вигодовування в тілі молодих матерів активно виробляється серотонін, більш відомий як гормон щастя. По-перше, він впливає на функціональність бета-клітин підшлункової залози — вони виробляють інсулін, що знижує рівень цукру в крові. По-друге, серотонін впливає на гомеостаз глюкози, тобто на здатність організму підтримувати її в тих кількостях, які забезпечать нормальну життєдіяльність. Все це істотно знижує ризик розвитку цукрового діабету після пологів.
Дослідники перевірили, як довго зберігається цей захисний ефект від годування грудьми і виявилося, що він діє до трьох з половиною років. Не менш важливий і гормон пролактин, що синтезується у годуючих жінок. Разом з виробленням молока він теж стимулює ті самі бета-клітини.
За словами вчених, цей досвід стане одним з тих, які візьмуть за основу при розробці нових терапевтичних методів для запобігання порушень обміну речовин у матерів. До речі, більш докладно про дослідження можна почитати в статті медичного журналу «Science Translational Medicine».