Городники-початківці часто запитують: “Навіщо так багато різних добавок у лунки при посадці розсади? Невже не можна просто потім підгодувати? “. А досвідчені добре розуміють, що більшу частину роботи з отримання врожаю потрібно зробити саме в момент посадки. Тому що під час посадки розсади закладається основа майбутнього врожаю. Хоча є і такі городники, які воліють потім кожні 10 днів вносити підживлення. То по листку, під корінь, то по листку. І так до нескінченності. А огірки однаково ростуть погано.
Потрібно зробити все заздалегідь. І надати рослинам самим можливість дістатись поживних речовин. Догляд за огірками не такий, як за томатами, але потребує певних заходів, включаючи поливи, підживлення, розпушування, прополювання. Здоров’я цих овочів можна визначити за листям. Якщо вони великі, насичено зеленого відтінку, то турбуватись нема про що. Якщо листочки дрібнішають, жовтіють, то огіркам чогось не вистачає. Розглянемо далі підживлення, які вважаються нешкідливими, екологічно чистими. Їх роблять із харчових відходів та продуктів. Огірочки люблять поїсти. Чим можна підгодувати? Зі столу залишаються харчові відходи, які люблять поїсти і овочі на грядках, у тому числі і огірочки.
Цибулеве лушпиння
З неї роблять настій і поливають під корінь рослини. Цибулева лушпиння містить багато поживних елементів, покращує структуру ґрунту та відлякує своїм запахом шкідників. Витрата – 50 грам на 10 л води. Розчин настоюють протягом 4-5 днів у теплому місці (наприклад, у теплиці). Потім проціджують та використовують готовий настій на рослинах.
Хлібне підживлення
Часто на кухні залишається хліб, який засихає, черствіє, його можна використовувати з користю для рослин. Потрібно хліба в кількості одного буханця (кірочки або сухарів) і води 10 л. Суміш настоюють упродовж ночі. Виходить концентрований розчин, розбавляють його з водою у співвідношенні 1 до 10 і поливають огірки під корінь. На кожну рослину виливають по 2 столові ложки хлібної закваски.