Помилка №1. Капуста не любить тепло та сухе повітря
Вона дихає, само зігрівається і не спить. У капусти, як і у буряків із морквою, періоду глибокого спокою немає. Ось у картоплі – є. Капусту ми занурюємо у стан вимушеного спокою: зберігаємо за низьких температур. В цей час капуста живе своїм життям. Вона інтенсивно випаровує вологу.
Вона активно поглинає кисень та виділяє багато вуглекислого газу. Набагато більше, ніж ті ж коренеплоди. А ще капуста схильна до самозігрівання. Це коли в результаті виділення вологи, тепла в результаті фізіологічних процесів, що протікають в качанах, підвищується температура в ящику, в штабелях.
Це призводить до загнивання, розвитку патогенів. Важливо забезпечити доступ повітря до качан. Оптимальна t при зберіганні 0…+1, …-1…-2 З у середньому. Можливе короткочасне зниження t до -2 … -4 С. Вологість повітря має бути високою: близько 90-95%.
Ми можемо зробити щось корисне: зберігати не надто високими штабелями, на полицях або рядами, забезпечуючи доступ повітря. Качани всередині ряду повертають качаном вгору, у верхніх, крайніх рядах – вниз. Не варто укладати багато: щоб не було застою вуглекислого газу та тепла. І не варто укладати в мішки, що не пропускають повітря, щільно зав’язувати: качани підіпрівають, загнивають.
Помилка №2. Не потрібно обривати на капусті листя
І дуже коротко обрізати. Для тривалого зберігання залишають кочеригу не менше ніж 2 см. Ранню капусту можна обрізати і коротше, але пізню для зберігання – з трохи подовженим качаном. Це знижує пересихання головок, знижує ймовірність загнивання. А листя – воно дуже потрібне капусті.
Обов’язково залишайте 2-3 зелені листи, що криють. При цьому залишають черешки довжиною 1-3 см. Лист захищає капусту від пересихання: він сам втрачає вологу, бере удар на себе. При цьому сама головка, вкрита листям, мало пересихає.
Листя захищає від холоду. При цьому – капуста вміє відновлюватися після одноразового та нетривалого підмерзання, залишаючись у холодному приміщенні. Якщо сильно підмерзає її внутрішня частина гниє. Заносити у тепло підморожену капусту не можна.
Помилка №3.Чому капуста розтріскується?
Капуста не спить, у ній повільно протікають усі процеси. Розпочинається період диференціації, капуста виходить із вимушеного спокою. Тепер її не втримаєш – вона починає зростати. Саме так: після диференціації починає проростати, росте кочерига – і можливе розтріскування.
Що з цим робити? Намагатись захистити капусту від тепла, підтримувати мінімальні t – хоча б до +4..5 С, щоб уповільнити процес. На жаль, не завжди це можливо. Але можна вибирати сорти для тривалого зберігання. На швидкість диференціації, на думку вчених, впливає переохолодження після сходів при безрозсадному вирощуванні.