Є два методи обрізки, про які й піде мова у нашій сьогоднішній статті.
Перший метод — дворічний цикл на два врожаї. Ми вкорочуємо верхівки восени до найбільшої бруньки. Другий метод — однорічний цикл. Тут потрібно після збирання плодів вирізати пагони до рівня ґрунту і навіть трохи нижче. На наступний рік ви отримаєте великий врожай. Який спосіб обрати — вирішуйте самі.
Якщо хочете отримати більший врожай і велику малину, вибирайте однорічний цикл обрізки. Якщо ж бажаєте розтягнути термін плодоношення, щоб ласувати малиною влітку і восени, обирайте дворічний цикл. В умовах суворої зими краще вирізати пагони однорічним способом — це найкраще рішення, оскільки малина погано пристосована до нашого клімату.
Вирізання пагонів допоможе рослині краще переносити морози. Але врожай буде пізнішим — у серпні, на початку осені, і триватиме аж до заморозків. Збирання буде дуже стислим, ягоди дозріють одночасно, і більшість з них встигне визріти.
Обрізати потрібно саме до рівня ґрунту, трохи вирізаючи стебла нижче рівня землі. Для чого це робиться? Щоб молоді пагони були заміщені новими, які виростуть з кореня. Якщо залишити пеньок, малина буде слабшою і менш врожайною. Пам’ятайте, не варто поспішати з обрізанням восени, оскільки пагони мають встигнути повернути накопичені корисні речовини до коріння.
Це властивість будь-якої рослини: спочатку всі корисні компоненти піднімаються до вершини, а потім опускаються до коріння. Найкраще проводити обрізання з кінця жовтня до середини листопада.
Обов’язково спробуйте наші рекомендації на практиці, і ви побачите, наскільки вони дійсно ефективні. Бажаємо успіхів на грядках та у саду!