Осінь — це надзвичайно красива пора року, коли дерева прикрашені різнобарвним листям, а під ногами шурхотить яскравий килим з нього. Проте опале листя — це не лише красиво. Воно може стати справжньою знахідкою в господарстві. Для новачків опале листя здається звичайним сміттям, але досвідчені господарі добре знають про його численні переваги.
Найголовніша — це ідеальний компонент для натурального добрива. Листя класно підходить для компосту. Змішайте його зі скошеною травою, соломою, кухонними відходами (наприклад, картопляними очистками або банановими шкірками). Також в купу можна кинути картон, дрібні гілочки, а ще зіпсовані овочі та фрукти, які вже не підходять для їжі.
Більші гілки бажано викласти на дно компостної купи — вони забезпечать вентиляцію всієї маси. Далі листя слід укладати шарами, чергуючи його з іншими органічними матеріалами. Можна також полити купу спеціальними засобами для кращого розкладання.
Сухе листя можна накопичувати поступово, адже воно добре зберігається до наступного сезону. Потім його використовують як ефективну мульчу, яка допомагає зберігати вологу та пригнічує ріст бур’янів. Мульча з листя чудово підходить для молодих саджанців дерев і багаторічних квітів. Вона корисна навіть узимку, особливо коли мало опадів. Такий покрив дуже гарно зберігає тепло та захищає корені від пошкодження через морози.
Якщо ж листя уже є надто багато, то можна його спалити. Але не просто так, для того, щоб отримати після цього попіл! Він також є ефективним добривом. Можна спалювати листя з сухою деревиною, щоб отримати більше “білого золота” для свого городу.
Опале листя також є чудовим добривом для газону. Рівномірно розсипте по траві, а потім пройдіться газонокосаркою зі знятим кошиком. Дрібні шматочки листочків будуть поступово перегнивати, насичуючи ґрунт киснем і поживними речовинами.
Для кімнатних рослин опале листя також стане у пригоді. Подрібніть та змішайте його з ґрунтом. У процесі розкладання листя виділяє поживні речовини, які зміцнюють рослини та сприяють їхньому активному росту й цвітінню.
Господарі створюють з опалого листя затишні зимові домівки для їжаків та інших корисних садових мешканців. Купи листя в затишних куточках саду приваблюють природних помічників, які навесні допомагають боротися зі слимаками та шкідливими комахами. Важливо залишати такі природні схованки трохи далі від місць активного руху людей, щоб не турбувати тварин під час зимової сплячки. Листяний покрив також служить природним захистом для зимуючих комах-запилювачів.