Восени кожен господар намагається встигнути зробити на городі все можливе для щедрого майбутнього врожаю. Проте деякі звичні осінні роботи насправді більше шкодять, приносять користь. Тому іноді краще “полінуватися”, бо природа здатна впоратися краще самостійно.
Почнемо з глибокого перекопування городу восени. Для багатьох господарів воно давно стало традицією. Тим паче це знищує деяких шкідників. Все вірно, але враховуйте, що також через промерзання ґрунту страждають дощові черв’яки та мікроорганізми, які потрібні рослинам. А відновлюватимуться вони значно повільніше, ніж шкідники, котрі згинуть не повністю.
Спалювання рослинних залишків — це ще одна хибна традиція. Бажання прибрати город до ідеального стану є зрозумілим. Але не обов’язково все палити. Так, попіл є дуже корисним і цінним органічним добривом. Проте він не замінить перегній, якій можна зробити з залишків рослин. А якщо палити все прямо на городі, то це ще й шкодитиме верхньому шару ґрунту.
Закопування харчових відходів прямо в грядки — здавалося б, непогана ідея для удобрення. Та восени це може привабити гризунів, які залишаться зимувати на городі. А шкірки картоплі, залишки фруктів і овочів повільно розкладаються в холодному ґрунті, можуть закиснути та стати джерелом хвороб. Тому такі відходи краще відправити в компостну яму.
Обрізка дерев та кущів під зиму — ще одна поширена помилка. Так недосвідчені садівники хочуть облегшити собі весняний сезон. Але осіннє обрізання створює відкриті рани, які не встигають загоїтися до морозів. Через такі зрізи рослини втрачають багато вологи, гірше зимують, а часто й підмерзають. А ще саме восени дерева мають витрачати свої сили на підготовку до зими, а не загоєння ран після обрізки.