Науковці давно довели, що у квашеній капусті міститься багато вітаміну С, завдяки чому закуска здатна підвищити імунітет. Крім того, така страва покращує процеси травлення, відновлює мікрофлору кишківника, відновлює дефіцит заліза в організмі та перешкоджає процесам старіння. На цьому корисні властивості страви не закінчуються.
Як приготувати квашену капусту: рецепт
Для приготування квашеної капусти потрібно розрізати качан навпіл, а потім ще раз на дві половини. Твердий качан потрібно вирізати та прибрати верхнє жорстке листя. Наріжте капусту. Перекладіть її у глибоку миску, де буде зручно перемішувати закуску. 3 середні морквини очистьте та натріть на великій тертці. Викладіть до капусти, додайте 50 грамів крупної солі та добре перемішайте все руками.
Порціями викладайте капусту в банку або іншу місткість, де буде проходити процес квашення. Кожну порцію добре притискайте, аби утрамбувати страву. Залиште у банці трішки місці для соку, а потім накрийте капусту тарілкою та поставте зверху вантаж (наприклад, наповнену водою пляшку). Залиште капусту готуватись у теплому місці – наприклад, біля батареї опалення.
Вже через добу капуста почне виділяти багато соку, а він почне підніматись нагору. Зніміть вантаж, злийте половину соку. Проколіть капусту в кількох місцях, дістаючи до самого дна. Поверніть вантаж на місце, знову поставте капусту до батареї. Наступного дня почнеться процес бродіння з піною та запахом. Лякатись не потрібно – проколюйте шар капусти раз на день. Коли смак закуски буде вас задовольняти, перекладіть її в контейнер для зберігання та смакуйте.