Кожен хоч раз стикався з ситуацією, коли під прикриттям благих слів співрозмовника ховається щось зовсім інше: укол, іронія чи навіть відверта заздрість. І якщо на відверту лайку можна відповісти старою, як світ, приказкою: “Твої клята – тобі в п’ята”, то на завуальовані “побажання” є більш елегантний і при цьому психологічно точний спосіб відповіді — одне-єдине слово: “навзаєм”.
Підступне “добро”
Наприклад, “Будьте здорові!”, – каже вам той, хто тільки-но обговорював за спиною ваш зовнішній вигляд. Або: “Щастя вам!” – вигукує людина, яка в душі радіє вашим невдачам. “Хай у тебе буде стільки ж грошей, як у мене”, – бажає той, хто щойно позичав гроші до зарплати. Чи відчуваєте ви в цих словах тепло? Навряд чи. Часто вони приховують зовсім не благі наміри, а бажання натиснути, принизити або просто залишити осад.
Деякі люди радять у відповідь “побажати здоров’я” своєму недругові, щоб той буцімто захворів. Але це – пастка! По-перше, ваш “опонент” може відповісти тим же словом “навзаєм”, і тоді ви самі отримаєте цей заряд. По-друге, справа не в містичних забобонах, а в психологічному ефекті: агресія (навіть замаскована) створює напругу, яка згодом повертається до відправника.
А ось чому “навзаєм” працює
Річ у тому, що “навзаєм” – це дзеркало. Ви не посилаєте людині нічого зайвого, а просто повертаєте їй те, що вона вам дала.

У цьому слові немає ані злості, ані благословення, лише відображення її власного посилання. Якщо побажання було щирим – чудово, воно повернеться добром. Якщо ж ні – то нехай той, хто його висловив, сам і розбирається з його наслідками.
Отже, ми не зобов’язані вбирати в себе чужі негативні побажання, навіть якщо вони загорнуті в красиву обгортку. Іноді найкраща відповідь – не агресія і не лицемірство, а спокійне і дзеркальне “навзаєм”. Адже кожен отримує саме те, що дає, а, значить, сам вирішує, що йому повернеться.