Багато птахівників-початківців помилково вважають, що високий рівень продуктивності курей-несучок в зимові місяці – це щось нереальне. Така думка спростовується технологією промислових птахофабрик, на базі яких кури несуться протягом року.
1. Вся справа у мікрокліматі
Основні параметри мікроклімату в пташнику (в принципі, як і у тваринницьких приміщеннях) – відносна вологість та температура. Також у плані підтримки несучості на високому рівні велике значення має світловий режим, газовий склад повітря, щільність посадки, повітрообмін тощо. Щоб пернаті комфортніше себе почували у пташнику та радували свого господаря високою продуктивністю їм створюється та постійно підтримується 50-60-відсоткова відносна вологість та як мінімум 8-градусна температура.
На вологість повітря в приміщенні позначається повітрообмін, що забезпечується природною або штучною вентиляцією. Перший варіант оновлення повітря є актуальним у південних районах. На півночі пташники оснащуються припливно-витяжною вентиляцією.Підтримувати оптимальний температурний режим простіше, коли у приміщенні немає протягів. За їх наявності насамперед треба переконатися, що в курнику немає щілин.
Що стосується світлового режиму, несучки інтенсивніше несуться при 14 годинній тривалості світлої частини доби. Якщо влітку для отримання такого результату досить природного світла, що надходить через вікна, то взимку не обійтися без джерел штучного світла, наприклад ламп розжарювання та ін. Приклад: якщо площа пташника становить 20-24 квадратів має бути принаймні дві 60-ватні лампочки.
2. Вигульна система
Фахівці рекомендують птицю випускати на вигул, коли стовпчик ртутного термометра не опускається нижче за відмітку 8 градусів. Важливо, щоб не було сильного вітру, насиченого снігопаду.
Позитивні ефекти від вигульної системи:
Сонячні ванни профілактують розвиток рахіту та інші проблеми з кістковою тканиною. Рахіт – це результат дефіциту вітаміну Д, синтез якого в організмі відбувається під дією ультрафіолету. У зниженні ризику рахіту велика роль відводиться забезпеченню молодняку УФ-опромінювачами. До речі, нестача вітаміну Д – це ймовірна причина поганого засвоєння кальцію і, відповідно, отримання яєць з тонкою і навіть відсутньою шкаралупою; свіже повітря цілюще позначається на стані та роботі органів дихання і цим зменшує ймовірність розвитку низки респіраторних патологій. Звичайно ж, це далеко не всі плюси утримання несучок на вулиці. Корисним стане навіс, що захищає від опадів хоча б 1/3 площі вигулу; і в пташнику, і на вигульному майданчику встановіть ємності з піщано-зольною сумішшю. Це ванни, в яких птах позбавляється паразитів.