Моркву почали вирощувати на грядках на початку 10 століття і морква була фіолетового кольору. Згодом вона міцно увійшла в раціон людини. Помаранчевого кольору вона стала тільки після схрещування кількох сортів моркви. Моркву можна зустріти на всіх городах. Це дворічна рослина, у перший рік росте коренеплід, наступного року, після висаджування кореня моркви, на рослині розвивається суцвіття, з яких восени можна взяти насіння для подальшого вирощування моркви. Ще за часів наших пращурів вигадували багато різних способів полегшення праці людей під час вирощування цього овоча. Одразу під час сівби розподіляли насіння рівномірно по борозенках, щоб не проріджувати рядки та не впадати у відчай від того, що насіння не зійшло, не витрачати зайвий посівний матеріал. Деякі городники підготовку насіння починають за тиждень, за два до посіву в ґрунт. Замочували насіння на 4-5 годин у теплій воді із попелом, у пропорції на 1 л води – 1 ст. ложка попелу. Потім витримував у холодильнику 1 тиждень. Також овочівники опускають насіння на 5 хвилин у гарячу воду (60 градусів), потім на кілька хвилин у холодну. Після просушування насіння висівають у ґрунт.
Є кілька способів посіву моркви:
1. Змішати насіння з річковим піском або манкою, розсипати довільно поверх ґрунту, без борозенок, потім зверху присипати землею і прихлопнути лопатою.
2. Купити насіння в гранулах. Щоправда, це дороге задоволення.
3. Зробити сівалку своїми руками – дешево і сердито. Від аркуша білого паперу відрізати смужку шириною 3-4 см, зігнути навпіл по довжині, виходить сівалка. У серединку зробленої сівалки насипати насіння, розподілити рівно по всій довжині. Акуратно розсіюємо його по борознах.
При вирощуванні моркви потрібно знати деякі нюанси:
1. На одному місці вирощувати моркву можна тільки через 2 роки.
2. Не можна вносити на грядки свіжий гній.
3. Для розкислення ґрунту додайте золу або доломітове борошно.
4. Посів для отримання ранньої моркви проводити весною, коли ґрунт прогріється до 5 градусів або пізньою осінню, а на зберігання сіяти в другій половині травня, коли температура ґрунту буде прогріта до 15 градусів.
5. На удобреній, розпушеній грядці зробити борозенки глибиною 2-3 см і на відстані 15-20 см одна від одної. Насіння викладати на відстані 2-3 см одне від одного.
6. Влітку проводити підживлення зеленим добривом, золою, розвівши її в пропорції 2 склянки на 10 л води.