Беру 5 шматочків хліба і готую забуте підживлення для своїх огірків: ростуть після нього гронами до землі

Огірки під час свого плодоношення вимагають регулярного підживлення. Але мінеральні добрива намагайтесь використовувати мінімально. По можливості використовуйте натуральні. Підживлення ефективне.

Після застосування такого підживлення, огірки починають плодоносити гронами і віддають урожай до самої землі. Нічого надприродного не потрібно. Усього 2 інгредієнти. Причому перший багато хто взагалі викидає. Коли починається сезон плодоношення в огірків, то потрібно взяти 5 шматочків хліба. Дія цього підживлення ґрунтується на процесах ферментації та дії молочнокислих бактерій. Відбувається одночасно кілька дуже важливих процесів:

  • розблоковується харчування в ґрунті (за рахунок м’якого впливу органічних кислот) та потреба у внесенні калію, фосфору, азоту та магнію різко падає;
  • покращується процес газообміну в тих шарах ґрунту, де розташовується коренева система огірка;
  • пригнічується патогенна мікрофлора та огірки нічим не хворіють;
  • покращується процес закладки зав’язей, зростання нових плодів за рахунок великої кількості амінокислот та вітамінів у складі підживлення.

Вносити це підживлення потрібно регулярно. І воно не скасовує повністю підживлення настоєм із золи. Ці підживлення також необхідно вносити своєчасно. Спочатку потрібно внести добриво, а через 3 дні витяжку із золи, щоб не блокувати азот у ґрунті. Підживлення, про яке ми розповідаємо сьогодні, потрібно вносити 1 раз на 10 днів. Отже, для приготування підгодівлі нам знадобиться лише вода та сушений хліб.

Експерти розкрили секрети підживлення огірків для врожайності
Експерти розкрили секрети підживлення огірків для врожайності

Ось з чого готується підживлення:

На теплицю 6х3 потрібно приблизно 3 літри підгодівлі на 1 раз. Для приготування беремо трилітрову банку, закладаємо в неї 5 шматочків сухого хліба. Шматок – це повноцінний відрізаний від стандартного буханця скибка. Після того, як хліб розбухне і перетвориться на крихту, він за обсягом займає приблизно ⅓ трилітрової банки. Заливаємо теплою сирою водою, накриваємо бляшаною кришкою і ставимо в теплицю на 5-6 днів. Як починається процес бродіння, засікаємо 48 годин і використовуємо для підживлення. Для наочності потрібно перелити частину у півлітрову банку. Рідину зливаємо та розводимо водою з розрахунку 1 літр квасу на 9 літрів води. Хлібну кашку, що залишилася, розкладаємо поряд з рослинами огірка по поверхні ґрунту. Потім, при розпушуванні потрібно злегка загорнути її в ґрунт. Це відмінне органічне підживлення, яке стимулює зростання огірків.

Популярне

Подібні новини