Ворогів потрібно знати в обличчя. Ми приготували список хвороб та шкідників, з якими ви можете зіткнутися:
Гусениця
Ці нешкідливі метелики становлять небезпеку на дачі. Личинки з великим апетитом знищують всю рослинність на дорозі, а за пожиранням не поступаються і саранчі! Дорослі гусениці поїдають до 200 видів різної рослинності, після них залишається скелетоване листя з видимими прожилками та павутинням. Для лугового метелика характерний спалах розмноження, який відбувається з інтервалом у 10 років. Як же боротись? Перелічимо кілька найефективніших методів:
1. На весні проводити глибоке перекопування ґрунту і видаляти всі бур’яни.
2. Регулярно підгортати рослини, копати міжряддя, розпушувати ґрунт.
3. Препарати дають видимий ефект щодо гусениць першого віку. До них відносять: “Деціс”, “Фуфанон”, “Фосфамід”, “Карбофос”.
4. З біопрепаратів можна застосувати “Лепідоцид”, “Бітоксибацилін”. Найкраще їх використовувати на стадії розвитку гусениць.
5. Після закінчення харчування гусениці літнього покоління зариваються у землю, там утворюють кокони. Тут допоможе біологічний засіб захисту рослин “Метаризин”.
Колорадський жук
Досить гарний, але небезпечний та шкідливий жук. Самки жуків відкладають яйця невеликими купками на картоплі. Люблять вони і листя солодкого перцю, томату та баклажану. Свою назву жуки отримали в 1859 році, спустошуючи картопляне поле в американському штаті Колорадо, але їхньою батьківщиною вважають Мексику. Діставшись України, жук став і в нас пристойно знищувати посіви.
Щоб швидко прогнати жука, можна використовувати березовий дьоготь! У 10 л води розчиніть стружку 0,5 бруска господарського мила, додайте туди 2 ч. л. дьогтю, змочіть чудовим еліксиром кущі та ґрунт. Є й інші перевірені методи боротьби.
Народні:
Обробити настоєм полину. Потрібно настояти полин і золу в гарячій воді близько 5 годин, процідити, додати біологічний прилипач. Підсипати тирсу хвої в лунки під час посадки картоплі. Можна й обприскати хвойним розчином не менше 4 разів за сезон. 2 ст. л. концентрату розводять на 10 л води. Посадити по периметру картоплі запашний тютюн.
Хімічні препарати:
Обробити бульби перед посадкою препаратами “Командор”, “Табу”, “Біотлін”. А ще подбайте про наявність на ділянці різних чагарників, кропу, календули та коріандру. У першій половині літа вони залучать сонечок, які цілком можуть регулювати наявність жука.
Попелиця
Шкідника легко розпізнати навесні у вигляді великих колон, які дуже швидко розмножуються. Попелиця може знищити листя рослин, бутони та молоді пагони, висмоктувати з них весь сік та послаблювати їх. Проти шкідника можна приготувати коктейль, який ще одночасно привабить тих самих сонечок для їх знищення. Вони наші справжні помічники, бо їдять попелицю. Отже, рецепт:
- взяти господарське мило (100 г) і натерти на тертці, розвести на 1 л води;
- перемішати та розташувати на сонці до розчинення на 1 годину;
- змішати все з хвойною олією (10 мл);
- додати ще близько 10 літрів води;
- залити в пульверизатор та обробити рослини.
Також фахівці рекомендують застосувати махорку, тобто сільський тютюн. На одну склянку потрібно 5 л окропу. Все настоювати добу, процідити та обприскувати рослини. Ще є спосіб знищення попелиці за допомогою деревної золи: у 5 л води кімнатної температури потрібно взяти 1 склянку золи, дати настоятися 12 годин, все продезінфікувати. Повторити процедуру двічі.