Рослини споживають не так багато мікроелементів, проте не варто недооцінювати їхню важливість. Бор поряд із кальцієм бере участь у формуванні стінок клітин рослин. Мікроелемент витрачається на побудову нового листя, пагонів. Речовина не переміщається тканинами рослини, оскільки входить у структуру клітин.
У чому секрет підживлення?
Засіб не лише для баштанних, а для капусти, огірків, томатів, перцю. Вони, виявляється, просто душі не чують у цьому порошку. І відповідають рясним пишним урожаєм. Склад дозволяє не тільки наситити ґрунт і саму рослину, але й відлякує шкідливих комах та хвороби: равликів, метелика білявку, попелицю та багатьох інших паразитів.
Купуємо в аптеці порошок борної кислоти – 10 г. Коштує він недорого, а може зберігатися аж 5 років. Розводимо 10 грамів на 10 л води. У холодній воді не так просто розчинити препарат. Тому спочатку висипаємо бор у відповідну тару та заливаю окропом. Він швидко тане в гаряченькій субстанції. Переливаємо у відро з водою і йдемо поливати. По 1 літру на кущ цілком достатньо. Якщо для кабачків та капусти робимо тільки кореневе підживлення.
У садівників є дві полярні думки щодо борної кислоти. Одні вважають її отрутою і уникають застосовувати на своїх, екологічно чистих, овочах та фруктах. Інші ставляться до неї, як до панацеї та ллють, де тільки можна. Істина, як завжди, посередині. Бор потрібен рослинам на стадії зав’язування бутонів та формування плодів. Адже саме нестача бору найчастіше викликає опадання квітів та зав’язей. При дефіциті бору кабачки зав’язують мало плодів, а крайні плоди не розвиваються. Наприклад, виросло два перші плоди, а решта зав’язалася і далі ніяк. Або взагалі опали на стадії квіток. Гарного врожаю!