Щоб рослини стійко переносили негаразди у спеки в теплиці, і посуху у відкритому ґрунті.
Чим підгодувати огірки для жаростійкості?
Калій. Недарма калій називають елементом стійкості до стресів – крім того, що він учасник практично всіх важливих процесів у житті рослини. Монокалійфосфат. Він впливає на утворення крохмалю в тканинах рослини, незамінний для транспортування цукрів.
Регулює відкриття та закриття продихів листя рослини, а вони виступають регулятором споживання вологи. У цілому одна з головних функцій калію – функція регулятора водоспоживання.
Від калію залежить і транспірація – випаровування. За нестачі калію випаровування збільшується, тканини не “утримують” вологу, рослини в спеку висушуються, в’януть, відчувають гострий дефіцит вологи.
Він впливає на колоїди цитоплазми, підвищуючи їхню обводненість, в’язкість, набухання – це і є підвищення посухостійкості. Тому при нестачі калію в посуху рослини швидко в’януть. При нестачі калію підвищується кількість кукурбітацину – речовини, що визначає гіркоту. Ось тому в холоди та в спеку, посуху огірки гірчать.
Калій впливає на зав’язуваність, прямо – на зростання зеленців. На відміну від азоту, фосфору, калій не включається до органічних сполук у тканинах рослин: він присутній у клітинному соку (порядку 80%) у вигляді нерозчинних солей, частково в колоїдних комплексах цитоплазми – недовговічних.
Калій корисний огіркам і в холод, і в спеку
Так, при похолоданні огірок починає споживати з ґрунту багато калію – до речі, частково повертаючи за допомогою коренів у ґрунт. Ось така особливість у запасливого огірка. Тому так важливо проводити підживлення калієм та стежити за забезпеченістю ґрунту.
Монофосфат калію – швидкорозчинне добриво, що повністю засвоюється. Калімагнезію, калімаг. Або будь-яке комплексне добриво без азоту або з мінімальною кількістю. А можна внести золу. Огірок прихильний до внесення золи.
Багато культур не терпимі до олужнення ґрунту, багато (перець, наприклад), не терплять високий вміст мінеральних солей у ґрунтовому розчині. Єдине – важливо подумати про склад золи: адже він різний.
Варто провести і підживлення калієм, і особливо на бідному ґрунті, де не вносилася торік органіка – провести листове підживлення комплексом мікроелементів. Це і допоможе огіркам перенести спеку, і за будь-якої погоди вони порадують врожаєм.