Кожного року перед осінніми холодами кущі смородини буквально просять зробити їм стрижку. Серпневе обрізування вважається санітарним і проводиться для того, щоб очистити садовину від зламаних під час липневих злив гілок, в’ялих та слабких пагонів.
Як правильно обрізати смородину?
Раніше наші предки починали чистити кущі після Яблучного Спасу. Це оптимальний час, адже у цей період рослини вже віддали свій врожай, сокорух у їхніх гілочках уповільнюється і обрізання пагонів буде найменш травматичним.
Одним із головних аспектів серпневої обрізки є видалення старих гілок. Це омолоджує рослину, сприяє появі нових сильних відростків і забезпечує кращий доступ світла до середини куща. Вирізаючи старі, часто вже непродуктивні гілки, ми також попереджаємо появу павутинного кліща, вогнівки, листовертки.
В ідеалі на зиму слід залишити всього 15 гілок на кущі. Відбираємо їх так: 5 пагонів цього року, 5 однорічних і 5 дворічних. Ця схема дозволяє рослині мати збалансовану структуру в майбутньому, в якій кожна частина виконує свою функцію. Нові пагони активно ростуть і готуються до майбутнього плодоношення, однорічні гілки вже формують плоди, а дворічні – забезпечують основний врожай.
Щороку важливо вирізати від 2 до 5 старих гілок, щоб кущ завжди залишався здоровим і продуктивним. Не переживайте, що на осінь кущики лишаються “лисими”. У новому сезоні у вас буде від 3 до 5 нових пагонів, які стануть основою для майбутніх урожаїв. Нагадаємо, що у березні також потрібно проводити обрізку смородини.