Щоб вдосталь наїстися смачними огірками в сезоні, необхідно гасити золу за допомогою звичайного 6% або 9% оцту.
У порожнє відро необхідно висипати 2 склянки деревної золи, залити її половиною склянки звичайного столового оцту та дочекатися, доки шипіння закінчиться. Тоді процес гасіння завершиться. Відразу після цього потрібно залити деревну золу десятьма літрами теплої відстояної води та поливати огірки. На кожен кущ потрібно використовувати цей розчин.
Коли ми гасимо золу оцтом, з неї вивільняються калій, магній і фосфор, які перетворюються на хелатну форму, і рослина може набагато швидше засвоювати все необхідне для формування зав’язей та визрівання плодів. Зрозуміло, золу можна просто настояти у воді, процідити та полити, але на це потрібен час. А тут розчин буде максимально корисним протягом пари хвилин.
Полив таким розчином потрібно проводити раз на один-два тижні. Перед внесенням зольного настою обов’язково поливаємо кущі чистою відстояною водою, щоб ґрунт був вологим. Це допоможе корінню швидко засвоїти все необхідне та не отримати опіки від мікроелементів.
Починаємо вносити зольний розчин через місяць після пересадки розсади в ґрунт і продовжуємо це робити до останніх днів плодоношення, яке може тривати до самого кінця вересня за правильного догляду.
Дотримуйтесь цих простих та ефективних рекомендацій, і побачите, наскільки щедрий та соковитий врожай ви зберете. Чого ми щиро вам і бажаємо.