Існує безліч різноманітних способів підживлення болгарських перців у серпні та вересні – як народні, так і з використанням засобів з агромагазину. Який же з них обрати, щоб отримати чудовий врожай?
Розповідаємо про просте, але ефективне підживлення, яке не потребуватиме витрат сімейного бюджету та готується елементарно.
Отже, добриво готується наступним чином: на склянку шкаралупи або кормової крейди додаємо 300 мілілітрів столового оцту, щоб перетворити кальцій у хелатну форму.
Суміш потрібно настояти протягом 12 годин, щоб вона “пробулькала”. У результаті карбонат кальцію перетвориться на ацетат кальцію, який зможе розчинитися у воді. Отриманим розчином у поєднанні з відром води необхідно обробляти перці кожні два тижні, тричі за весь період плодоношення.
Рекомендуємо також внести під перці крохмаль. Потрапляючи у ґрунт, він підхоплюється мікрофлорою, яка засвоює його і використовує як джерело енергії. Завдяки цьому корисні поживні речовини в ґрунті швидше переробляються і легше засвоюються рослинами.
Для приготування підживлення з крохмалю не потрібно багато зусиль. Беремо три літри теплої води, додаємо 200-300 грамів звичайного картопляного крохмалю, ставимо ємність на вогонь і доводимо до кипіння на повільному вогні. Під час варіння, як і при приготуванні киселю, суміш потрібно постійно помішувати. Коли розчин закипить, його розводимо у десяти літрах води й підгодовуємо рослини, використовуючи 1-2 літри на кожну.